Branické ledy 2016

Aktualizováno o fotogalerii Antonína Kutila.
Tradičně jako poslední příležitost k vyplavání bodů před nadcházejícím Mistrovstvím ČR v zimním plavání ve volném způsobu v Brně, pořádal 6. února 2016 v rámci Českého poháru náš klub již čtrnáctý ročník soutěže Branické ledy. Pátý rok je tato soutěž pořádána jako memoriál Ladislava Nicka – nestora českých otužilců. Na úvod bych ráda napsala pár řádků o tomto muži, kterého si osobně pamatuji a s kterým jsem se na soutěžích od začátku svého členství (listopad 2007) potkávala.

Memoriál Ladislava Nicka

Pan Ladislav Nicek se narodil v srpnu 1913. Poprvé jsem se s ním setkala na Štěpána 2007, kdy mu bylo 94 let. Byla jsem nadšená tím, že stařík v těchto letech dokáže sám přijet vlakem z Olomouce do Prahy, z hlavního nádraží na Žofín, tam se svléct do plavek a v ledové vodě odplavat 100 m. Poté odjede zpět domů do Olomouce. Naprosto úžasný výkon. Běžní lidé v tomto věku mají problém se základními biologickými funkcemi a on je takový „divoch“. Úžasné. A to vše díky lásce k plavání ve studené vodě. I rakovinu tlustého střeva prý určitě díky ní překonal. Často si pana Nicka „půjčuji“ jako argument při obhajobě svého koníčka při debatách s rodinnými příslušníky, kde musím často čelit jejich odmítavému postoji.

V květnu roku 2011 zasáhla otužilecký svět tato zpráva:

Ve čtvrtek 12.5.2011 zemřel nejstarší český otužilec pan RNDr. Ing. Ladislav Nicek (*27.8.1913).

Škoda, do stovky už mu mnoho nezbývalo. Mohl tady s námi ještě chvilku pobýt. Od vánoc 2011 už jsme tedy na „Štěpánském“ klání ve Vltavě milého Laďu vídat nemohli. Každoročně je mu zde věnována vzpomínková řeč a soutěž Branické ledy začal klub pořádat jako jeho memoriál – také proto, že Branické ledy 2011 byly jeho poslední soutěžní akcí, které se zúčastnil.

Branické ledy 2016, foto: Petr Dosek

Branické ledy 2016, foto: Petr Došek

Začátek února je obvykle nejstudenější částí roku. Většinou panují kruté mrazy a teplota vody je jen mírně nad nulou. Název soutěže Branické ledy většinou popisuje skutečný stav. Touto dobou je většinou mráz a pokud na Berounce lámou ledy, tak ve Vltavě dokonce mohou plout kry. Letos tomu však bylo jinak. Mrazy pominuly a sluníčko ohřálo vzduch na +3,9 °C a vodu na 4,5 °C. Onu sobotu bylo krásně jasno, na sluníčku příjemné, skoro jarní posezení. Přestože my plavci jsme se z těchto podmínek radovali, uznali jsme, že chybí ta správná otužilecká kulisa. Na fotografiích a ve filmu vypadají břehy lépe, jsou-li zasněžené než když jsou samé bahno.

Průběh soutěže

Pro zázemí plavců a pořadatelského týmu nám propůjčil svou budovu s tělocvičnou vodácký oddíl AC Sparta. V hale proběhla od 11 hodin prezence a příprava plavců k soutěži. Asi 20 minut po dvanácté se plavci odtud přesunuli na břeh ke slavnostnímu nástupu a k zahájení soutěže, naplánovanému na 12:30 hodin. Tam již čekaly pro zdokumentování filmové kamery. Tato námi pořádaná soutěž je rok od roku populárnější. Zúčastňuje se jí stále více závodníků a získává si postupně větší pozornost médií.

Božena Černá, foto: Petr Dosek

Božena Černá, foto: Petr Došek

Branické ledy slavnostně zahájil ve 12:30 ředitel soutěže předseda I.PKO Tomáš Prokop. Na začátku připomněl, že se jedná o memoriál Ladi Nicka. Představil jeho syna a poděkoval mu za účast. Pozdravil a všem přítomným představil naši členku Boženku Černou, nejstarší otužilkyni akce, a aby plavcům posílil jejich pocit bezpečí, informoval o přítomnosti vodní záchranné služby na šesti lodích. Seznámil přítomné s plánovaným průběhem soutěže. Oficiality proběhly – závody mohly začít.

Plavaly se tratě: 100 m, 250 m, 500 m, 750 m a jeden kilometr. Soutěžními, kde se měřily časy a určovalo pořadí plavců, byly pouze tratě 750 a 1000 m. Ty kratší byly tzv. „za účast“. Každá trať měla svůj start, plavalo se po proudu do cíle, který byl všem společný.

Celkem se zúčastnilo 218 plavců. Mírně převažovala účast na nesoutěžních tratích (111:107) a silně převažovala účast mužů nad ženami (160:58). Nejsilnější klubové zastoupení měl náš pořádající klub I. PKO. Protože mnoho našich plavců bylo přihlášeno na nedělní kryathlon a nechtěli se před ním příliš vyčerpávat, úplně náš klub obsadil nesoutěžní trať na 100 metrů mužů a skoro úplně i žen.

branicke-ledy-2016-018

Branické ledy 2016, foto: Petr Došek

Vítězové soutěže

O nejlepší dvě umístění na trati 1000 metrů se podělili vítěz Rostislav Vítek a druhý Richard Nyáry, závodníci Fidesu Brno. Třetí stupeň „na bedně“ obsadil náš Jakub Valníček. Podobně byly stupně vítězů obsazeny i v ženské kategorii na 1000 metrů. První a druhý stupeň i tady obsadily závodnice Fidesu Magda Okurková a Eliška Podmelová, třetí bohužel nebyla závodnice naše, ta skončila čtvrtá (Radmila Srbová), ale Dana Zbořilová z klubu Haná. Nejrychlejší tři muži na trati 750 metrů byli první Jaromír Švestka (UnOl), druhý Vladimír Hrbata (FiBr) a třetí Lukáš Kalina (JPK). Dva ze tří stupňů vítězů na trati Ženy 750 metrů vybojovaly naše plavkyně. Za vítězkou Lenkou Štěrbovou doplavala druhá naše Lucie Leišová a třetí Zuzana Procházková.

Po slavnostním vyhlášení výsledků a zakončení soutěže čekal všechny účastníky výborný oběd v restauraci Nádraží Braník. My, členové pořádajícího klubu I. PKO, jsme ještě před obědem provedli úklid vypůjčených prostor.

Má tradiční osobní poznámka na závěr: Protože jsem Jarmila, která se narodila na Jarmilu 4. února, dala jsem si toto zaplavání jako pěkný dárek a radovala se, že voda měla přes čtyři stupně a já se tedy netrápila. Jen je škoda, že trať nelemovaly zasněžené břehy. Po krách se mi nestýskalo ani trochu, protože jsou zákeřné.

Hlavní partner Branických ledů

Výsledky

Výsledková listina Branické ledy 6. 2. 2016

Reportáž ČT24 – Zprávy ve 12

Fotogalerie: Petr Došek

Fotogalerie: Antonín Kutil

Jeden komentář do diskuze k příspěvku
„Branické ledy 2016“

  1. Karel Paul napsal:

    Ahoj, opět příjemné setkání se zimními plavci, byla mi možná k nahlédnutí výsledková listina ? Zajímá mně hlavně opačná strana listiny na 1000 metrů a to jméno s nejdelším pobytem ve vodě tzv. nejvytrvalejší otužilec dle času. Děkuji. :-)
    Zdraví Karel Paul z KLM Praha. :-)