Kondiční otužování

Naši členové trénují celoročně ve Vltavě a potřebné zázemí jim poskytuje klubovna na břehu řeky poblíž nádraží Braník. Tréninky se konají pravidelně vždy ve středu v podvečer a v sobotu dopoledne. Většina těch, kteří trénují pravidelně 1-2krát týdně, již zapomněla, co jsou věčná nachlazení a angíny, kterými trpěli dříve. Otužování je tak činností, kterou můžete ušetřit to, čeho máme největší nedostatek – totiž času. Doba, kterou investujete do tréninku, se vám zpravidla vrátí v nižší nemocnosti.

Kondiční otužování je činnost, kterou je možno provozovat do vysokého věku. Dokazuje to řada našich členů i členek, kteří překročili sedmdesátku a kteří se stále úspěšně účastní i mistrovských otužileckých soutěží. Otužování ve studené vodě nebereme jako atrakci ani nehazardujeme se svým zdravím při otužileckých „rekordech“. Pro nás je otužování cílevědomá sportovní činnost, která vede ke zlepšení fyzické i psychické kondice a k výraznému posílení imunitního systému.

Sportovní zimní plavání

Zimní plavání je také výkonnostním sportem. Během 25 závodů Českého poháru v zimním plavání soutěžící překonávajípodle výkonnosti tratě od 100 do 1000m. Závody se konají v sezóně od října do dubna na otevřené vodě, jejíž teplota se zpravidla pohybuje mezi 0 a 12 °C. Závodníci jsou hodnoceni body v závislosti na délce trati, teplotě vody i na pořadí v cíli.

Součástí seriálu jsou i dvě mistrovství republiky, která se konají v plaveckých disciplínách prsa a volný styl. Každoročně se Českého poháru v zimním plavání zúčastní okolo 350 soutěžících ze 30 oddílů z celé České republiky. V uplynulé sezóně 2009/10 jsme obhájili 2. místo v soutěži oddílů.

Náš klub organizuje dvě soutěže Českého poháru v zimním plavání: únorové Branické ledy a především pak závod, který má nejdelší tradici v České republice: Memoriál Alfreda Nikodéma, který se v roce 2010 uskuteční již po 64. Koná se tradičně 26. prosince ve Vltavě na Slovanském ostrově před Národním divadlem a asi jej znáte i z přenosů České (Československé) televize.