Pozvánka na 76. Memoriál A. Nikodéma

I. plavecký klub otužilců Praha Vás srdečně zve na 76. ročník vánoční plavecké soutěže ve Vltavě – Memoriál Alfreda Nikodéma.
Tato nejstarší a nejznámější otužilecká akce se uskuteční v pondělí 26. prosince 2022, na druhý svátek vánoční, v 11 hodin ve Vltavě u Národního divadla v Praze.

Otužilci ve Vltavě
Memoriál Alfreda Nikodéma poplavou otužilci z České republiky, Slovenska, Polska, Anglie, Belgie, Rakouska, USA, Íránu, Hongkongu a Španělska. Trať povede napříč Vltavou mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem, u jehož břehu budou start i cíl. Plavou se tratě o délkách 100, 300 a 750 m. Poprvé v historii akce bude pro změření nejdelší (soutěžní) tratě použita čipová technologie včetně cílové brány.

Ve Vltavě uvidíme špičkové plavce s vavříny z mezinárodních soutěží, stejně jako kondiční otužilce, kteří v zimní vodě nacházejí spíše radost ze zdravého pohybu, společně sdílenou s podobně naladěnými kamarády.

Teplota vody byla týden před akcí 3,2 °C, o den později, tedy dnes, je v čase publikace tohoto článku, 4,8 °C. Vloni nakonec v noci před soutěží mrzlo natolik, že oficiální teplota klesla na krásných 3,4 °C, ale letos naopak má po předvánočních třeskutých mrazech přijít výrazná vánoční obleva, takže to podle předpovědi počasí vypadá spíše na to, že letos si plavci otužilecké výkonnostní stupně u Národního divadla nevyplavou.

To je totiž možné jen v tzv. „ledové vodě“ – tedy vodě o teplotě do 4 °C. Podstatné také je, že s největší pravděpodobností bude průtok vody ve Vltavě při soutěži výrazně větší, než bývá obvyklé. Pokud to bude možné, Povodí Vltavy průtok na čas akce sníží, ale přesto zůstane proud řeky nejspíš silný tak, že méně zdatní plavci tratí, které se plavou napříč řekou (tedy 750 a 300 m), budou moudře zvažovat zkrácení své tratě.

Již pojedenácté pořadatelé vkládají do pořadu akce vloženou soutěž, kterou vyhraje družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů: Pohár Městské části Praha 1 přijde osobně slavnostně předat první místostarosta pan David Bodeček.

Vyhlášení a předání všech ocenění proběhne i letos ve slavnostním Malém sále Paláce Žofín, sportovní hodnotu podniku potvrdí svou přítomností i předseda Českého svazu plaveckých sportů pan Petr Ryška, který se již počtvrté zúčastní akce i v její otužilecké části – na trati 100 m. Každoročně nezanedbatelná část plavců opustí akci právě před slavnostním vyhlášením. Je dost možné, že mnoho z nich z nevědomosti – protože v rámci vyhlášení probíhá i bohatá tombola s mnoha krásnými cenami. A protože cen je opravdu mnoho, tak se zpravidla na většinu účastníků v té době v sále přítomných dostane…

Bližší informace, zejména pro aktivní účastníky, v Rozpisu soutěže.

Instrukce pro účastníky akce:

  • Prezence – palác Žofín: prosím nezdržujte se uvnitř po delší než nezbytnou dobu.
  • Šatny: letos nemáme pronajatý suterén (tedy Rytířský sál) – všichni se tedy budou převlékat ve vyhřívaných velkokapacitních stanech k paláci Žofín přiléhajících (stany 6 x 12 metrů budou označeny – jeden pro muže a jeden pro ženy).
    Kdo bude chtít využít smíšenou šatnu přímo na špičce ostrova, tedy nejblíže startu, bude zde připraven stan 3 x 6 metrů.
  • Popis závodníků a měření času: ve druhém menším stanu (3 x 6 metrů) bude u Paláce Žofín probíhat popis plavců tratě 750 metrů, každý takový plavec je zároveň povinen si zde vyzvednout čip a čepičku se svým číslem a s těmito pak trať 750 metrů absolvovat; v cíli se končí dohmatem na desku.
    Kondiční tratě 100 a 300 metrů jsou nesoutěžní – plavci na těchto tratích se nepopisují fixem, ani si nevyzvedávají čepičky ani čipy, čas jejich tratí se neměří.
  • Strava účastníků: po covidové době, kdy jsme ji z hygienických důvodů zajišťovali formou balené bagety, se vracíme k memoriálové klasice – párkům s chlebem; vegetariáni – napište si předem o vegetariánskou alternativu, a to na e-mail: ipko.praha@gmail.com Pokud tak učiníte do 23.12. (včetně), bude na vás pamatováno – nahlášením jména si rovnou u prezence vyzvednete svou bezmasou stravu.
  • Časový pořad: rozplavby na trati 750 m půjdou na start ihned po nástupu, a to ve více vlnách v rámci jedné rozplavby; předběžný startovní čas první vlny je 11:15 hod.

Akce se i letos stala součástí projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“.

Akce se dále koná s přispěním partnerů Bytostav, SUPTel, Etewa, Fiskars, Born To Swim, Pražské Benátky, Maso Veleň, rodinné zlatnické firmy JK Jitka Kudláčková, Hasičské záchranné služby hlavního města Prahy, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1.


etewa_logo FISKARS Born To Swim

Křest otužilců

Přijďte se také podívat v neděli 8. 1. 2023 v 15:00 hodin na tradiční Křest otužilců ve Vltavě v Praze-Braníku, v rameni Vltavy vedle kempinku Kotva (stanice Nádraží Braník tramvají č. 2, 3, 17 a 21).