MISTROVSTVÍ ČR v zimním plavání 2018 (volný způsob), 10.2.2018 Brno

V sobotu 10.2.2018 se do Brna–Bystrce sjelo celkem 151 soutěžících plavců na závod MČR a Českého poháru v zimním plavání. Pod vedením ředitele závodu a pořadatele FIDES Brno Michala Moravce závody proběhly na výbornou a k naprosté spokojenosti. Všem pořadatelům tak patří velké poděkování.

Voda ve Svratce bývá každoročně náročná. Letos byla teplota vody 1.8 °C, teplota vzduchu 1,0 °C. Při pohledu na plavce, kteří již svou trať dokončili a vystupovali z vody, bylo všem divákům a přihlížejícím jasné, že dnešní plavání bylo hodně těžké. Další poděkování tak směřuji všem, kteří pomáhali závodníkům před startem a po doplavání. Tato pomoc je i takovým kamarádským a mnohdy i mezioddílovým gestem.

Závody probíhaly na 250m okruhu a závodní tratě čítaly 100m, 250m, 500m, a nejdelší tratí bylo 750m. Nejrychlejším mužem na trati 750m byl Richard Nyáry (SoHK) za 10:56,6 min. a nejrychlejší ženou Lenka Štěrbová (I.PKO) za 9:18,6 min. Richard Nyáry však na brněnském podniku získal „jen“ prvenství v rámci soutěže Českého poháru, protože do Mistrovství ČR se nekvalifikoval z důvodu nedostatečného počtu odplavaných soutěží a tím současně i nízkého počtu vyplavaných bodů.
Závody MČR probíhaly po rozplavbách dle věkových kategorií. Úvodním naladěním byl souboj na trati 100m dorostenek mezi Nikolou Kopeckou (I.PKO) a Terezou Macholdovou (TJTá). Zde zkušenější Nikola vybojovala 1. místo a mistrovský titul.

Krásné souboje jsme viděli na trati 750m ženy 18-39 let. Tady se favoritka Lenka Štěrbová vzdalovala svým soupeřkám dle předpokladu již od prvních metrů, ale na dalších místech nebylo rozhodnuto do posledních metrů. Až v cílové rovince se Victoria Mori (I.PKO) probojovala na 2. místo před třetí Renatu Novákovou (SCPAP) poté, co obě závodnice obeplavávaly muže z předchozí rozplavby. Také na 4. a 5. místě se bojovalo až do posledních metrů, kdy Zuzana Procházková (I.PKO) předplavala dlouhými tempy Magdu Okurkovou (FiBr).

Za náš klub se zúčastnilo 49 plavců, kteří vyplavali krásných 11.635 bodů. Druhým nejvíce zastoupeným klubem byl domácí FIDES Brno s 27 plavci a 5.916 body. Celkem se prezentovalo 18 klubů se 147 plavci a 4 neregistrovaní plavci. Žel při těchto závodech měli práci i záchranáři, kteří dohlíželi na podchlazené plavce.

Slavnostní vyhlášení MČR proběhlo na Brněnském výstavišti areálu Z v rámci Olympijského festivalu 2018. Ceremoniál si užili nejen medailisté, ale i všichni přítomní – zčásti dokonce i v rámci přímého přenosu České televize.
Nás může těšit kromě individuálních úspěchů i celkové prvenství mezi oddíly – I. PKO Praha získal celkem 15 medailí (6 zlatých, 5 stříbrných a 4 bronzové). Druhý FIDES Brno vyplaval v domácí Svratce 11 medailí (5/3/3) a mezi dalšími osmi oddíly, které si odvezly po jednom cenném kovu, byla nejúspěšnější Univerzita Olomouc, která si díky Jaromíru Švestkovi (Masters C) odvezla kov nejcennější.