73. Memoriál Alfreda Nikodéma 2019

AKTUALIZOVÁNO 5.1.2020
Přidána galerie černobílých fotografií Jana Jirkovského
AKTUALIZOVÁNO 31.12.2019
Přidána videa z hlavních televizních zpráv ČT a TV Nova
Druhý svátek vánoční, 26.12., patří tradičně otužileckým závodům pořádaným
I. PKO Praha, Memoriálu Alfreda Nikodéma. Jako každý rok vzbudila akce velký zájem, a to jak u závodních plavců, pro které šlo o jedenáctý závod českého poháru v zimním plavání, tak u odvážlivců, kteří si přišli zkusit jednu z kratších tratí. S mohutnou diváckou kulisou a za asistence médií, sponzorů a zástupců města se konečný počet účastníků vyšplhal na 433 plavců, z čehož bylo 110 žen. Kromě České republiky se zúčastnili i plavci ze Slovenska, Polska, Belgie, Ruska, Velké Británie, Kazachstánu nebo Hongkongu.

Jako již tradičně bylo zázemí pro plavce v prostorách paláce Žofín, odkud se plavci přesunovali na špičku Slovanského ostrova na start. Z protějšího Mostu legií a Střeleckého ostrova byli povzbuzováni diváky. Přivítání soutěžících i diváků bylo v režii ředitele závodu Tomáše Prokopa, už tradičního moderátora akce Michala Štěrby a starosty Městské části Praha 1, Pavla Čižinského. V rámci úvodního ceremoniálu se představila Markéta Pechová, která v létě 2019 jako první hendikepovaná plavkyně na světě přeplavala kanál La Manche.

Na start nejdelší soutěžní trati 750 m (Memoriál Františka Venclovského) se postavilo celkem 113 plavců, 93 mužů a 20 žen v celkem pěti rozplavbách. Do cíle se v předepsaném limitu dostali všichni. Nejrychleji, jako už téměř tradičně, Lenka Štěrbová, hostující v pořádajícím klubu, v celkovém čase 9:08 min. S velkým odstupem tak za sebou nechala prvního muže, Jiřího Polanského (9:39). Lenku Štěrbovou na stupně vítězů doprovodily stříbrná Šárka Landsmannová (I. PKO) a bronzová Pavlína Nováková (I. PKO). Druhé místo mezi muži vybojoval Lukáš Grábl (FiBr), třetí pak Vít Polanský (I. PKO).

Trať 300 m (Memoriál Oldřicha Lišky) zdolalo 187 plavců, 136 mužů a 51 žen. Trať 100 m (Memoriál Štěpána Poláka) si zaplavalo celkem 133 plavců, 94 mužů a 39 žen. Velká část plavců na kratších tratích byla z řad neregistrovaných, tedy lidí, kteří se otužování, či plavání ve studené vodě nevěnují (zatím) závodně a tratě si přišli vyzkoušet buď po vzoru oddílových kolegů nebo ze zájmu. Memoriál Alfreda Nikodéma je tak i významnou společenskou akcí, kde se potkávají lidé, kteří to během roku mají k sobě třeba daleko, plavci napříč kluby, ale i napříč generacemi. Nejstarší účastnici, Božence Černé (z pořádajícího
I. PKO) bude v únoru 90 let. Nejmladšími účastníky pak byli bratři Špačkové – osmiletý Jakub a desetiletý Josef (oba rovněž z I. PKO), kteří si přišli zaplavat se svým otcem a všichni společně zdolali 100 m trať.

Celé akci zachovávají věrnost i její tradiční partneři. Velký dík patří společnostem Mladá fronta a.s., Etewa s.r.o., SUPTel a.s., BYTOSTAV s.r.o., Born To Swim, s.r.o., Fiskars, Agama Diving, České unii sportu, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je tradičním spolupořadatelem akce. Partneři přispěli finančně nebo hodnotnými dary soutěžícím a do následné tomboly v podobě knih, plaveckých pomůcek či domácího a zahradního náčiní. Memoriál Alfreda Nikodéma byl i letos součástí projektu České unie sportu zvaného „Sportuj s námi“.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v Malém sále již zmíněného paláce Žofín, kde se předání cen a vyhlášení ujali předseda I. PKO Tomáš Prokop a starosta Pavel Čižinský, který předal Pohár MČ Praha 1 oddílu s nejrychlejší trojicí v hlavním závodě na 750 m. Tuto vloženou soutěž vyhrál I. PKO ve složení Lenka Štěrbová, Jiří Polanský a Vít Polanský. Při slavnostním ceremoniálu přítomné pozdravil a ceny rovněž předával radní MČ Prahy 1 pro kulturu, sport a spolky Petr Burgr. Celou akci – od uvítání na startovním pontonu, přes svou premiérovou plavbu na akci, až po účast na vyhlášení – absolvoval i předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška.

Celkově úspěšnou akci, která se i ve svém 73. ročníku dočkala historického počtu plavců, následuje v neděli 5. 1. 2020 v 15 hodin tradiční Křest otužilců. Srdečně vás zveme k naší klubovně v Praze-Braníku, kde budou v rameni Vltavy vedle kempinku Kotva pokřtěni noví i dřívější otužilci nejen z našeho klubu. Akce je otevřená všem zájemcům o sportovní i kondiční otužování.

Starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (třetí zleva) a radní Prahy 1 Petr Burgr (druhý zleva)

Předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška (vlevo)

Výsledky

  Výsledky - Memoriál A. Nikodéma (275,8 KB)

Ohlasy v médiích

Česká televize – Branky body vteřiny

Televize Nova – sportovní noviny

Televize Prima

Česká televize – zprávy ve 12 hodin

Česká televize – zprávy v 16 hodin

Fotogalerie

Fotogalerie Pavla Dufka
Fotogalerie Pavla Vilíma

Fotogalerie - Jana Jirkovského


Fotogalerie - Daniela Skuhry

Partneři závodu


euro mlada-fronta sportuj-s-nami-cus etewa_logo FISKARS agama Born To Swim