75. Memoriál Alfreda Nikodéma 2021

AKTUALIZOVÁNO 1.1.2022 Přidána reportáž indické televize WION (zdroj: Reuters)
Jubilejní 75. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma se tradičně konal na druhý svátek vánoční na Slovanském ostrově v samém centru města Prahy. Plavci měli tak i letos možnost zaplavat si pod Národním divadlem a někteří si tak splnit svůj „otužilecký sen“.

Oproti loňskému ročníku byl ten letošní v rámci koronavirových omezení přijatelnější. Zatímco minulý rok musel pořadatel povinně v rámci udělené výjimky Ministerstvem zdravotnictví všechny účastníky soutěže otestovat na přítomnost koronaviru antigenními testy, letos se musel během prezence každý účastník prokázat buď certifikátem o očkování nebo certifikátem o prodělání nemoci.

Po poslední mrazivé noci klesla teplota řeky o celý jeden stupeň a Vltava tak přivítala otužilce krásnou teplotou 3,4 °C. Stalo se tak po dlouhých osmi letech, že byla překonána hranice 4 °C a plavci si tak mohli vyplavat tzv. výkonnostní stupně, které jsou pro ně důležité v rámci dalších soutěží v Českém poháru zimního plavání, kde má právě Česká republika velmi propracovaný soutěžní řád. Cestu do sněhem pocukrované Prahy si našlo 360 otužilců.

Pohár pro letošní přemožitelky Kanálu La Manche

Pohár pro letošní přemožitelky Kanálu La Manche

Tradiční slavnostní nástup pak proběhl již na pontonu umístěném jako obvykle na špičce Slovanského ostrova v 11 hodin. Ředitel soutěže Tomáš Prokop přivítal předsedu Českého svazu plaveckých sportů pana Petra Ryšku a společně vyznamenali letošní přemožitele kanálu La Manche. Letos to byli hned dva plavci z pořadatelského klubu, tedy I. plaveckého klubu otužilců Praha – Kristýna Dyková a Michal Štengl. Dále pak Abhejali Bernardová, která proslulý kanál překonala již podruhé, a tentokrát dokonce v rámci ultratriatlonové výzvy, kdy právě svou plavbu z Anglie do Francie doplnila ještě 895 kilometrů dlouhou jízdou na kole (z Calais do Chebu) a zakončila ji 182 kilometry běhu z Chebu do Prahy. V neposlední řadě byl oceněn i slovenský plavec Richard Nyáry, který v ČP v ZP hájí barvy Sportovních otužilců Hradec Králové. Vrcholem slavnostního nástupu ve smyslu oslavy příslibu světlé budoucnosti českého zimního plavání bylo vyznamenání historicky nejrychlejší české štafety na kanále La Manche, složené z dorostenek říčanského plaveckého oddílu PLAF, které pod vedením trenérky Sandry Kazíkové (dvojnásobné účastnice olympijských her) zvládly tuto úžinu přeplavat v krásném čase 9 hodin a 39 minut. Sama Sandra také v rámci štafety plavala a pohár kromě ní převzaly i Kateřina Hošková, Daniela Soumarová, Emma Gebauerová, Kateřina Tomková, Barbora Prošková, Tereza Böhmová a Michaela Ulipová.

Před plavce předstoupili i nestarší a nejmladší účastníci letošního podniku. Blanka Vyskočilová z Hradce Králové se do ledové Vltavy ponořila v 82 letech. Nejmladším účastníkem pak byla teprve 10-ti letá Kateřina Rejzková z Holoubkova.

Závodu na 750 metrů neboli Memoriálu Františka Venclovského se zúčastnilo 79 plavců (54 mužů a 25 žen). Trať ovládla již poosmé Lenka Štěrbová (I.PKO), a to v čase 9 minut a 10 vteřin. Přesně minutu poté, tedy v čase 10 minut a 10 vteřin, proplavala mezi cílovými bójkami Šárka Landsmannová (I.PKO). Třetí plavkyní v cíli se stala Renata Nováková (SCPAP). Mezi muži si pro první místo v čase 9 minut a 43 vteřin doplaval Jiří Polanský, na místě druhém se s časem 10 minut a 4 vteřiny umístil jeho bratr Vít Polanský (oba USK). Třetí místo obsadil Michal Slanina (FIDES Brno, 10 minut 45 vteřin).

Po hlavním závodě už Vltava přivítala kondiční plavce, kteří si Memoriál Alfreda Nikodéma přijeli vychutnat bez závodění. Jednalo se o nesoutěžní tratě 100 metrů (Memoriál Štěpána Poláka) a 300 metrů (Memoriál Oldřicha Lišky). Prvního jmenovaného se zúčastnilo celkem 130 plavců, mezi kterými byl například František Kosař (I.PKO), který se akce účastnil již po 51., nebo také předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška, hájící barvy Jihlavského plaveckého klubu Axis. Plavalo se symbolicky k bójce s vypsaným názvem „Boženka“ – na počest nejstarší české otužilkyně Boženy Černé, která nás opustila letos v listopadu v požehnaném věku 91 let. Trať 300 metrů byla tratí nejobsazenější. Užilo si ji na 151 plavců ze všech koutů České republiky.

Vyhlášení vítězů proběhlo jako již tradičně v Malém sále novorenesančního Paláce Žofín. Již podesáté byla do pořadu akce vložena soutěž „O pohár starosty městské části Praha 1“, kterou vyhrává družstvo složené ze tří nejlépe umístěných plavců jednotlivých zúčastněných klubů. I letos tento pohár vyhrál pořádající I. plavecký klub otužilců Praha – ve složení Lenka Štěrbová, Šárka Landsmannová a Libor Štědroň. Na druhém místě se umístil Fides Brno a třetím nejrychlejším klubem byli Sportovní otužilci Hradec Králové. Pohár starosty městské části Praha 1 přišel osobně předat místostarosta městské části Praha 1 a radní pro kulturu, sport, spolky a volnočasové aktivity pan Petr Burgr. Slavnostního vyhlášení se zúčastnil taktéž spolumajitel a výkonný ředitel rodinné zlatnické firmy JK Jitka Kudláčková – pan Dušan Mlynarčík, který předal absolutní vítězce Lence Štěrbové hlavní cenu v podobě krásného zlatého šperku. Vítězové byli odměněni taktéž plaveckými pomůckami od společnosti Born To Swim, která se stala naším partnerem již počtvrté, nebo zahradním a domácím načiním značky Fiskars, která vítěze tohoto klání oceňuje již 6 let. Další produkty těchto partnerů si následně odnesli v tombole vylosovaní účastníci slavnostního vyhlášení.

Po celý den akci v roli moderátora doprovázel Michal Štěrba, předseda výboru sekce dálkového a zimního plavání ČSPS a zároveň i otec absolutní vítězky.

I letošní podnik se konal v rámci projektu České unie sportu nazvaného „Sportuj s námi“. Jde o největší sportovní projekt, který kdy probíhal na území České republiky. Letos pod názvem Tipsport sportuj s námi!

Akce byla uspořádána s přispěním dlouhodobých partnerů, kterým patří velké poděkování, že v podpoře vytrvali i v této nelehké a nejisté době. Děkujeme za přízeň společnostem SUPTel, Bytostav, Born To Swim, Fiskars, Etewa, JK Jitka Kudláčková, Pražské Benátky, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, jejíž starosta pan Petr Hejma akci podpořil navíc i udělením osobní záštity.

Jménem pořádajícího klubu děkujeme Vám všem – účastníkům i příznivcům Memoriálu Alfreda Nikodéma – a těšíme se na příští setkání „u vody“!

etewa_logo FISKARS Born To Swim

Memoriál Alfreda Nikodéma 2021 – výsledky

Memoriál Alfreda Nikodéma 2021 (reportáž ČT sport ze 75. Memoriálu Alfreda Nikodéma)

Ohlasy v médiích:
Stovky otužilců zkoušely svou výdrž ve Vltavě. Voda měla tři stupně – iDNES.cz
Memoriál Alfreda Nikodéma přilákal do ledové Vltavy v Praze 400 otužilců – Novinky.cz
Fotogalerie: Memoriál Alfreda Nikodéma má jubilejní 75. ročník. Účastní se čtyři stovky… (lidovky.cz)
Otužilecký Memoriál Alfreda Nikodéma lemovaly kulisy zasněžené Prahy – Tipsport Sportuj s námi! (cus-sportujsnami.cz)
Do ledové Vltavy. Otužilecký Memoriál Alfréda Nikodéma má za sebou ročník č. 75 – Pražský deník (denik.cz)
Nejstarší otužilecký závod v Česku už po pětasedmdesáté | Radio Prague International
75. Ročník tradičního závodu otužilců. Memorial Alfréda Nikodéma. Na Vltavě v Praze. – Online sportovní žurnál | SportovniZurnal.cz
PODÍVEJTE SE: Kladenští otužilci se zúčastnili jubilejního pražského memoriálu – Kladenský deník (denik.cz)
Mrazivé otužování: Ani letos si odvážlivci nenechali ujít tradiční „výlet“ do Vltavy
Během 60 minut si na Štěpána ve Vltavě zaplavalo skoro 400 otužilců na Memoriálu Nikodéma
Největší otužilecké akce v ČR se ve Vltavě zúčastnilo 360 plavců
Zprávičky ČT:D (začátek reportáže 3:16)

Fotogalerie (Jan Jirkovský)

Fotogalerie (Nikola Kopecká)