72. Memoriál Alfreda Nikodéma 2018

AKTUALIZOVÁNO 2.1.2019 o fotogalerii Jaroslava Kroše a video Jaromíra Váni 

Na svátek svatého Štěpána, tedy tradičně 26. 12., se konal Memoriál Alfreda Nikodéma. Pořadatelem této největší, nejstarší a také neznámější otužilecké soutěže v České republice je I. plavecký klub otužilců Praha, který letos zorganizoval již 72. ročník. Okolí Slovanského ostrova přivítalo ve středečních dopoledních hodinách všechny soutěžící příjemnou teplotou vzduchu 2,5 °C a ještě příjemnější teplotou vody 4,5 °C. Stoupající celorepublikový trend otužilectví je čím dál více znát i na této věhlasné soutěži, což dokazuje i opět překonaný rekord v počtu soutěžících, který se vyšplhal na konečných 398 plavců. Mezi soutěžícími se objevili nejen plavci ze všech koutů České republiky, ale do vltavské vody se ponořili i plavci z Austrálie, Belgie, Španělska, Polska, Německa, Ruska, USA, Anglie a Slovenska.

Plavci měli k dispozici zázemí v paláci Žofín – novorenesanční budově zařazené na seznam národních kulturních památek – a startovali z pontonu umístěného na samotné špičce ostrova. Účastníky akce, včetně několika tisícovek návštěvníků, na pontonu před Národním divadlem uvítali moderátor Michal Štěrba a ředitel soutěže Tomáš Prokop. Úvodní slovo pronesli také starosta Městské části Praha 1 Pavel Čižinský a předseda Českého svazu plaveckých sportů Petr Ryška. Jako každoročně se plavalo na tratích 100, 300 a 750 metrů. Tradičně nejnapínavější tratí byla ta nejdelší, která se v novodobé historii plavala již potřinácté a na niž se odvážilo 106 plavců (84 mužů a 22 žen). Tuto trať ovládla již popáté Lenka Štěrbová, výborná dálková plavkyně hostující v pořádajícím oddíle, která za sebou nechala i prvního muže – Jakuba Kočaře (Fides Brno) – o celých 12 vteřin. Druhé a třetí místo v kategorii žen vybojovaly slečny Pavlína Nováková (I.PKO) a Renata Nováková (SCPAP). V kategorii mužů druhé místo obsadil Jiří Polanský (I.PKO) a pro třetí místo si doplaval Petr Šlajs (I.PKO). Kratší tratě, čili tratě na 100 (Memoriál Štěpána Poláka) a 300 metrů (Memoriál Oldřicha Lišky), se plavaly bez měření časů, a užili si je i plavci neregistrovaní žádným oddílem. Těch bylo letos požehnaně – přesně 101! Trať 100 metrů zvládlo celkem 127 plavců (91 mužů a 36 žen), trať 300 metrů pokořilo 165 plavců (112 mužů a 53 žen). Mezi plavci byl i známý herec Jiří Langmajer, který si jako v posledních letech obvykle zaplaval na trati 100 metrů. Další zajímavou osobností této akce byl Tomáš Kraus, bývalý reprezentant ve skicrossu a alpském lyžování, olympionik a současný trenér české reprezentantky na snowboardu Evy Samkové. Nejstarší účastnicí byla opět Boženka Černá z pořádajícího oddílu, která ve svých téměř 89 letech všechny okouzlila svým krásným úsměvem a šarmem. Naopak nejmladšími účastníky 72. ročníku byli desetiletí plavci Anna Málková a Jakub Chytil. Mezi plavci se též objevil otec Jakuba Chytila – Jaroslav Chytil, který letos jako první český muž přeplaval respektovaný Severní kanál mezi Severním Irskem a Skotskem. Akci poctila svou návštěvou také zcela výjimečná plavkyně Abhejali Bernardová, která letos jako čtvrtá žena, desátý člověk a vůbec první suchozemec na světě, splnila náročnou výzvu, a to pokoření sedmi přeplaveb po celém světě, takzvanou Oceans´s seven. Zakončila ji úspěšným přeplaváním Cookova průlivu letos v únoru!

Akce se konala s přispěním společností Mladá fronta a.s., Etewa s.r.o., SUPTel a.s., BYTOSTAV s.r.o., Born To Swim, s.r.o., Fiskars, Agama Diving, České unie sportu, Magistrátu hlavního města Prahy a Městské části Praha 1, která je tradičním spolupořadatelem akce. Partneři přispěli finančně nebo hodnotnými dary soutěžícím a do následné tomboly v podobě knih, plaveckých pomůcek či domácího a zahradního náčiní. Memoriál Alfreda Nikodéma byl i letos součástí projektu České unie sportu zvaného „Sportuj s námi“.

Slavnostní vyhlášení proběhlo v Malém sále již zmíněného paláce Žofín. Mikrofonu se ujal a svou návštěvou nás zároveň velmi potěšil nově zvolený starosta městské části Praha 1 Pavel Čižinský. Ten osobně pogratuloval nejen vítězům, ale i všem účastníkům akce, a předal Pohár starosty MČ Praha 1 oddílu s nejrychlejší trojicí v hlavním závodě na 750m. Tento pohár, stejně jako minulý rok, vyhrál I. plavecký klub otužilců Praha. Předání dalších cen vítězům pak společně provedli starosta Pavel Čižinský spolu s předsedou ČSPS Petrem Ryškou.

Náš klub se těší čím dál většímu počtu zájemců nejen o sportovní, ale i o kondiční otužování, a tak Vás srdečně zveme na tradiční Křest otužilců, který se bude konat v neděli 6. 1. 2019 v 10:30 hodin v Praze-Braníku, v rameni Vltavy vedle kempinku Kotva.

Výsledky

Ohlasy v tisku

Blesk 27.12.2018 strana č. 7

Video

ČT Sport – Otužilci ve Vltavě 2018 (14 minutový pořad)

ČT24 zprávy ve 12 hodin

ČT24 zprávy v 16 hodin

ČT1 Branky body sekundy 26.12.2018

Zprávy na TV Prima (hlavní zpravodajství)

VIP zprávy TV Prima

Otužilci ve Vltavě

Video Jaromíra Váni

Fotogalerie

Fotogalerie Jaromír Váňa

Fotogalerie od agentur Reuters, AFP, EPA

Fotogalerie Jaroslava Kroše

Partneři akce


euro mlada-frontasportuj-s-nami-cus

etewa_logo FISKARS agama