Gastonův memoriál 2018 – 10. ročník

V sobotu 25. srpna se 56 plavců (z toho 17 žen) vydalo na nejdelší plavecký závod pořádaný u nás z Ústí nad Labem do Děčína. Délka tratě začínající pod ústeckým zdymadlem a s cílem pod děčínským zámkem měří 25 kilometrů. Počasí plavcům přálo jak vzduchem kolem 22˚ C, tak téměř tolik byla i teplota vody. Nevýhodou bylo jen to, že řeka Labe byla v době závodu téměř na historickém minimu, co se týče průtoku vody, což si někteří mohli v Děčíně ověřit u tzv. Hladového kamene, který je viditelný pouze v době abnormálního sucha.

Tento, již 10. ročník, věnovaný největšímu útěkáři pražské zoo, je věnován památce na tuleně Gastona, který se do vod Labe dostal zaplavením zoologické zahrady v době povodně v srpnu 2002. Uplaval cestu mnohem delší – z Prahy až do Drážďan, kde byl naprosto vyčerpaný odchycen, avšak na následky vyčerpání a pobytu v kontaminované vodě uhynul.

Pražští otužilci I. plaveckého klubu otužilců se již poněkolikáté tohoto zajímavého a krásného závodu, kde Labe protéká z Českého středohoří až do postupně se měnící krajiny Labských pískovců, zúčastnili v celkovém počtu 28 plavců. Tedy polovinu startujících tvořili závodníci z I. PKO! Přestože se vítězem tak dlouhého a náročného závodu stávají všichni, přeci jen je to závod, tudíž se oceňují ti, kteří doplavou v časech nejlepších. Kategorie jsou jen 4: ženy, muži, ženy s ploutvemi a muži s ploutvemi. A i na stupních vítězů mělo I. PKO své plavce:
1. místo v kategorii ženy vybojovala Nikola Kopecká
3. místo v kategorii muži vybojoval Zdeněk Sláma
1. místo v kategorii ženy s ploutvemi Eliška Šimůnková
1. místo v kategorii muži s ploutvemi Jakub Valníček
2. místo v kategorii muži s ploutvemi Jiří Petržílka

Oceněn byl i nejstarší plavec, opět člen klubu I. PKO, Ivan Landa. Poté následovala v děčínském kempu afterparty se skvělým občerstvením a ke kvalitnímu jídlu se podávalo vynikající pivo Kapitán z děčínského pivovaru. Většina závodníků využila kempu, který je mimochodem velmi dobře vybaven, i k přenocování. Na závěr je vhodné podotknout, že všichni přihlášení do cíle skutečně doplavali. Velké poděkování patří pořádajícímu Tomáši Česnekovi (rovněž I. PKO) i všem, kteří se starali o občerstvení plavců v průběhu závodu i po něm a všem doprovodným plavidlům a jejich posádkám.

  Výsledky - Gastonův Memoriál (14,8 KB)