Expedice Pól chladu – Ojmjakon

Ve středu 15. 6. 2016 se v naší klubovně I. PKO konala velice zajímavá přednáška polárníka Václava Sůry o expedici na Ojmjakon. Ojmjakon je město na Sibiři označované jako Pól chladu. Jde o nejchladnější trvale obydlené místo na světě. Pozvánka na přednášku byla uvozena slovy: „Vzít si stan a sáňky a jít tábořit na Sibiř, na Pól chladu, mně přišlo jako skvělý nápad.“

Lednové minimální teploty se zde pohybují okolo −65 °C. Teplotního minima −71,2 °C bylo zde dosaženo dne 26. ledna 1926 a 18. února 2013. Dne 18. února 2013 sice byla naměřena teplota ještě nižší −71,5 °C, ale oficiální zpráva zněla −71,2 °C, aby se nemusely předělávat památníky s vyznačeným minimem kvůli 0,3 °C. Prostě ruský přístup k věci.

Festival Pól chladu a místní lidé

Václav Sůra a Petr Horký vyrazili na jaře 2013 na Festival Pólu chladu, který se konal v této oblasti. Putovali na lyžích se saněmi, spali v nevyhřívaném stanu ve spacáku. Ranní teploty několikrát dosáhly −50 °C. Mapu měli půjčenou od Miroslava Zikmunda včetně jeho vlastnoručních poznámek. Prý se za tu dobu v této oblasti toho mnoho nezměnilo.

Nejbližší letiště se nachází ve městě Jakutsk, které je zhruba 1000 km vzdáleno od vesnice Ojmjakon. Mezi Ojmjakonem a Jakutskem vede cesta, která byla vybudována za Stalina vězni z gulagů (nápravně-pracovních táborů). Říká se jí „Cesta kostí“, protože při stavbě bylo pohřbeno a zakopáno přímo do cesty okolo 20 000 lidí. Po této cestě jezdí Rusové speciálně upravenými auty. Za chybu se mnohdy platí životem. Lidé si zde vzájemně pomáhají. Vzhledem k drsným podmínkám berou život s neskutečným nadhledem. I závažné situace řeší s naprostým klidem a po svém s heslem: „Nic není problém.“ Na zimu jsou zvyklí a jsou velice otužilí.

Místní lidé mají menší vzrůst, snědou pleť a vzhledem připomínají Japonce. Ono to od Japonska není příliš daleko. Dožívají se vysokého věku. Přispívá tomu i zdravý životní styl. Jídlo není plné éček, tak jako u nás. Jedí soby, ryby, chovají koně na jídlo. Voda v řekách je čistá.

V osadě Tomtor polárníci navštívili místní Festival Pólu chladu, na kterém se místní obyvatelé loučili se zimou. Viděli na vlastní oči paní Zimu a dědu Mráze v nádherných kostýmech na ledovém trůnu. Proběhla zde volba Miss pólu chladu 2013, nádherná slavnost. Václav Sůra byl přizván jako host do poroty. Prý se mu líbila zrovna kráska, která podle nich byla nejošklivější. Podle místních nebyla čistá a měla evropské rysy.

V celé oblasti byli za exoty. Místní lidé nechápali, jak mohou přežít ve stanu bez topení. Všude je vítali a fotili se s nimi. Byli zapsání do místní kroniky jako naprostá rarita. O jeden list zpátky v kronice byl zapsán Adolf Hitler, když napadl Rusko. Byli prvními cizinci, kteří přišli na lyžích, a tak je obdivovali.

Vašek Sůra nám vyprávěl různé zajímavosti. Teploty se v této oblasti pohybují od −70 °C v zimě až po +30 °C v létě. V těchto mrazech život běží jinak. Ovoce prodávané na trzích je zmrzlé, maso se řeže pilou. Domky jsou vytápěny z místní elektrárny a je v nich přetopeno, protože topení je bez regulace. Kanalizace, tak jak ji známe, neexistuje. Vše končí na jedné hromadě, která vypadá jak malý bazének na dvorku. Vše, co se tam vylije, tak okamžitě zmrzne. Přes léto, ještě než hromada roztaje, přijede velké auto, hromadu utrhne, naloží a odveze. Také veřejné WC v prvním patře, kde vše padá na jednu velkou zmrzlou hromadu v přízemí a vy sedíte na dvou prkýnkách a bojíte se, abyste nespadli do té velké hromady, bylo pro polárníky zážitkem na celý život.

expedice-pol-chladu-ojmjakon-tp-006

Václav Sůra: Expedice Pól chladu – Ojmjakon

Lidé zde praktikují a věří šamanismu. Místní šamanka je také přivítala a usilovně se „modlila“ za ně. Když zjistila, s jakým vybavením se chystají vyrazit na cestu dál, přimlouvala se o to víc. Lidé zde věří, že přání se zde stávají skutečností. Věří ve spirituální sílu této oblasti. Toto se potvrdilo i našim polárníkům. Na zpáteční cestu si přáli mít psa, který by je ochránil před přemnoženými vlky. Jednoho pak potkali a on se k nim přidal a dělal jim společnost a ochranu. Přání se jim skutečně splnilo.

Použité sportovní materiály

Polárníci používali jak přírodní, tak i umělé materiály. Vašek Sůra byl oblečen přírodně a používal péřový spacák. Petr Horký využíval více umělá vlákna, včetně spacáku. Záměrně takto volí různé materiály, aby si je v extrémních podmínkách otestovali. Mrazy −50 °C vydržel pouze péřový spacák. Spacák z umělých dutých vláken v této teplotě popraskal a odešel do věčných lovišť.

Polárníci nám vyprávěli, jak pili jen tolik, aby se příliš nepotili. Veškerý pot v těchto teplotách ihned mrzne a nastává problém. Prakticky byli na hranici dehydratace. Vašek Sůra dodržoval přísun tekutin ve výši striktních 2 l denně. Samozřejmě měli přesně spočítány i potraviny na cestu. Trochu jim pak z denní dávky ujídal pes, kterého přibrali neplánovaně s sebou, když s nimi odmítl jít nasmlouvaný průvodce. Psí oči hledící na jídlo udělaly své…

Jako ochranu proti omrzlinám doporučují polárníci lubrikační gel, který se nanese na tělo. Prý je výborný i pro tyto účely. Ale nesmíte ho vést s sebou příliš, jinak můžete mít na letištích problémy s vysvětlováním, na co ho potřebujete tolik, obzvláště pokud s vámi pojede nějaká žena ;-).

Otužování je základní přípravou na expedice

A jak se Václav Sůra připravuje na extrémní zimu těchto expedic? Jeho tělo je zvyklé na chlad díky každodennímu otužování. Sprchuje se denně studenou vodou a koupá se v zimě i v létě v místním rybníčku. Otužování je způsob, jak si tělo může zvyknout na chlad a lépe se na něj adaptovat.

Ohlasy z tisku a televize

Pokud někoho dané téma zajímá, tak na webu je spousta článků, které se věnují této expedici. Zde vybírám ty nejzajímavější:

Poslední z odkazů je méně oficiální a více koresponduje se zážitky, které nám Václav Sůra osobně sdělil na přednášce. Přednáška byla opravu živá, plná humoru a zajímavá. Děkujeme za ni.

Zážitky z Pólu chladu vyprávěl Václav Sůra také v rozhovoru pro Český rozhlas. Určitě ještě stojí za zhlédnutí rozhovor Marka Ebena s Václavem Sůrou v pořadu Na plovárně, který natočila Česká televize.

Trička „Zachraň mě, RescueMe“

Na závěr přednášky nám Vašek Sůra přestavil svůj projekt, který rozvíjí ve spolupráci se záchranáři. Prodává trička s názvem „Zachraň mě, RescueMe“. Tato trička mají na přední straně základní návod první pomoci pro laika (postup neodkladné resuscitace). Zároveň obsahují na vnitřní straně základní údaje o daném člověku (alergie, užívané léky apod.). Systém je navázaný na záchranáře v ČR a může okamžitě poskytnout informace ohledně zdraví dané osoby.

Více se o projektu můžete dozvědět v pořadu Sama doma. Pokud někdo provozuje náročnější a riskantnější sporty, může se mu takové tričko hodit a zachránit mu třeba i život.

Fotogalerie Tomáše Prokopa