Petr Šlajs získal 3. místo v mezinárodní soutěži

V sobotu 19. 12. 2015 se konal na Labi v Hradci Králové mezinárodní závod River Labe CZ Ice Swim 2015 zimního plavání zaštítěný mezinárodní asociací International Ice Swimming Association. Náš člen klubu I. PKO, Petr Šlajs, vybojoval krásné třetí místo v celkovém pořadí všech plavců.

Účast na mezinárodním závodu

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

Petr Šlajs, foto: Jiří Kuřina

Soutěže se účastnilo celkem 25 plavců, z toho 12 plavců plavalo za Českou republiku. Závod byl jednotný, všichni plavali trať délky 1000 m. Byli zastoupeni plavci z deseti zemí a třech kontinetů, konkrétně z České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Velké Británie, Německa, Argentiny, Rakouska, Dánska a dokonce i z Jihoafrické republiky.

Z mužů se na prvním místě umístil za ČR Rostislav Vítek z Brna, druhý skončil Christof Wandratsch z Německa a třetí bronzovou medaili obdržel již zmiňovaný Petr Šlajs z našeho pražského oddílu I. PKO Praha. Přestože se Petr Šlajs věnuje zimnímu plavání teprve první sezónu, vedl si opravdu skvěle.

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

Vítězové, foto: Jiří Kuřina

Z žen doplavala první Lenka Štěrbová z Pardubic, druhé místo získala Victoria Mori z Argentiny a třetí příčku si zasloužila Renata Nováková opět z Pardubic.
Hlavním rozhodčím byl Radek Suchopa, který má kvalifikaci mezinárodního rozhodčího FINA. Pořadatelem závodu byl Jiří Kuřina. Výsledky soutěže jsou k dispozici na webu internationaliceswimming.com.

Postřehy Jakuba Valníčka

Zde jsou postřehy Jakuba Valníčka, člena našeho oddílu I. PKO Praha. Sám se účastnil tohoto závodu a skončil na pěkném 5. místě. Zde jsou jeho slova:

Přípravy na River Labe CZ Ice Swim 2015

Před třemi měsíci mě kontaktoval Jirka Kuřina a zeptal se mě, jestli můžu být IISA official pro jeho mezinárodní závod na jeden km v Labi 19. 12. 2015 – říkal, že mě to k ničemu nezavazuje, ale někoho potřebuje. Domluvili jsme se…

Jirka tři měsíce intenzivně makal na přípravě závodu. Podařilo se mu udělat spoustu práce a pozval špičky světového zimního plavání. Za náš oddíl jsme byli čtyři – Jack Bright, Petr Šlajs, Thomas W. Kofler a Jakub Valníček.

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

Tři rozplavby

Závodníci plavali ve třech skupinách podle výkonnosti a pohlaví. Jedna skupina plavala časy okolo 20 až 30 minut. Trať se zdála o mnoho delší, než před dvěma týdny při závodě Českého poháru na 1000 m. Plavci toho měli dost i kvůli proudu, který byl o poznání silnější než minule. V závěru startovního pole proběhla bitva o umístění mezi Jackie Cobell z Anglie a Sinne Lundgaard z Dánska. První jmenovaná vyhrála o dohmat, je to legenda světového zimního plavání a překonatelka kanálu La Manche ve světovém nejpomalejším čase 28 hodin ve svých 56 letech v roce 2010, což je ojediněný sportovní výkon ve vytrvalosti. I když byly tyto ženy ve vodě déle než 30 minut, jejich rozehřátí se obešlo bez lékařské asistence, což nemůžeme říct o polském závodníkovi, který byl po doplavání vytažen z vody místními záchranáři a jeho rozehřátí proběhlo v sanitce pod dohledem lékařů.

Ve druhé rozplavbě plavaly nejlepší ženy a pár dalších plavců (např. Josef Köberl z Rakouska). Časy byly o poznání rychlejší, vyhrála Lenka Štěrbová z Pardubic s časem 14:59 min. Následována argentinskou plavkyní Victorií Mori a Renatou Novákovou také z Pardubic.

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

River Labe CZ Ice Swim 2015, foto: Jiří Kuřina

Ve třetí rozplavbě plavaly plavecká esa jako např. Rostislav Vitek a Christof Wandratsch. Dálkoví plavci, překonatelé kanálu La Manche v národních rekordech. Poprvé se utkali při závodě v ledovém – zimní plavání. Podle našeho očekávání vyhrál Rosťa, který má výhodu o devět let nižšího věku před Christoferem. Na třetím místě se umístil 25letý nadějný závodník z I. PKO Praha Petr Šlajs. Gratulujeme vítězům.

Závodu se zúčastnil president IISA Ram Barkai, který založil asociaci ledového plavání a také Paolo Chiarino z Itálie, který se proslavil přeplaváním Lago di Garda na délku (56 km) za 23 hodin – je jediný člověk na světě, který to dokázal.

Pocity ze závodu

Měl jsem před závodem trochu obavy z dnešního závodu, neboť to byl náročný týden, špatně jsem spal a pobolívala mě hlava. Trať se mi zdála delší a náročná díky proudu. Když jsem vlezl do vody, všechno ze mě spadlo a plavalo se mi výborně. Voda byla vlídná, po doplavání jsem si zacvičil a zahřál se teplým čajem. Staraly se o mě holky z I. PKO: Dana Tomášková a Zuzka Pátková. S rozehřátím jsem neměl žádný problém, pnutí v hlavě zmizelo.

Vyhlášení výsledků a poděkování

Vyhlášení výsledků proběhlo v restauraci, kde jsme zároveň poobědvali přímo v budově TJ Sokola HK.

Děkujeme za výbornou organizaci Jirkovi Kuřinovi, za lékařskou péči Zuzce Miškovské, vřelá slova primátora Zdeňka Finky a všem lidem, kteří zajišťovali bezpečnost a pohodlí během závodu.

Už dnes se těšíme na závod 17. 12. 2016: RIVER LABE CZ ICE SWIM 2016.

V neděli pokračujeme plaváním ve Vídni na 1000 m.

Fotogalerie Jiřího Kuřiny: