Mistrovství ČR v Zimním plavání – volný způsob

20150207_163024A je to tu! Sezóna je v plném proudu, už máme za sebou 15 závodů, které se konají každou sobotu na různých místech České republiky v bazénech, řekách, jezerech, rybnících, přehradách. Už jsme si vyzkoušeli všechno i vodu pod 2°C a tratě 1000m, 750m a někteří z nás i ledovou míli. Dnes nás čeká jeden z vrcholů sezóny 2014-2015 Mistrovství České republiky v zimním plavání volným způsobem ve všech kategoriích v Brně. Uvidíme, jak se kdo připravil.

Přihlášku poslal Tomáš Pilát, do aut nás naskládal Zdeněk Tlamicha a v sobotu ráno vyrážíme do Brna… Počasí i cesta v pohodě. Brno nás přivítalo modrou oblohou a sluníčkem. Stejné počasí jako v minulém roce, jen teplota pod bodem mrazu, loni bylo +6°C.

Voda ve Svratce jako vždy v Brně okolo 1°C i dnes důkladně prověří naši přípravu. Co se týká počtu odplavaných letošních závodu a tréninků, jsme dobře připraveni, zbytek záleží na momentální kondici a zdravotním stavu každého z nás.

Prezence a popis startovními čísly na holá ramena probíhá bez zdržování a už nás volá Michal Moravec na slavnostní nástup a zahájení závodu. Zaznívá česká hymna, po jejímž skončení my starší marně čekáme na slovenskou část a i po 22 letech od rozdělení v Česko-Slovenska nám připadá česká hymna taková nekompletní…

Zvučný pozdrav závodům ZDAR! ZDAR! ZDAR! dává všem přítomným na vědomí, že dnešní závody jsou zahájeny.
20150207_162740
Jako první se do vody noří stovkaři – 100m odplavou během 2-4 minut.

Následuje hlavní mužská a ženská kategorie od 18-39 let na 750m – o vítězi není pochyb, Rosťa Vítek, Fides Brno všem uplaval o téměř 3 minuty, stříbrný Michal Hájek, Univerzita Brno neměl s kým závodit, tak volně doplaval za Rosťou na 2. místě, souboj se odehrál až o 3. místo, kde překvapivě zvítězil Tomáš Pilát, I.PKO před 4. Martinem Homolkou z Fidesu Brno, pak už to šlo ráz na ráz…

V hlavní kategorii žen od startu do cíle vedla Renča Nováková z Pardubic před 2. Magdou Okurkovou z Fidesu Brno. Obě děvčata byla časově lepší než všichni muži kromě Rosti Vítka. V jednu chvíli se mladičká Renata zamotala do středové šňůry a Magda ji doháněla, ale po vymotání se Renča vzchopila a svůj malý náskok uhájila. Jako 3. doplavala s odstupem Radmila Srbová, I.PKO následovaná 4. Monikou Bandíkovou, Haná.

Výsledky MČR v pdf

Po doplavání všech plavců, kteří plavali v mistrovském závodě, ještě odplavali plavci, kteří se účastní Českého poháru a nechtěli si nechat ujít bodové ohodnocení, i když se nekvalifikovali do M-ČR.
Výsledky ČP v pdf

 

Recovery – návrat k normální tělesné teplotě.

Když plavci plavou v ledové vodě více než 5 minut, dochází k podchlazení organismu a ztrátě tělesné teploty, což má za následek ztrátu koordinace pohybů a orientace, je to stav podobný opilosti, kdyby došlo k podchlazení pod kritickou hranici, může dojít až ke ztrátě vědomí, což by mohlo mít tragické následky, kdyby plavec byl ještě ve vodě.
Někteří hubenější plavci měli v Brně problém s ledovou vodou. Michal Kohoutek měl štěstí, že ho naše ženy patřičně rozehřály, takže jeho návrat k normální tělesné teplotě probíhal v pohodě a Roman Křupka se dokonce rozhodl ze soutěže odstoupit po 500m, což považuju za velmi rozumné rozhodnutí a i když je Roman jeden z nejmladších zimních plavců, jeho rozhodnutí bylo dospělé. Je lepší vylézt z vody dříve a po svých, než tam zůstat a nechat se vytáhnout napůl mrtvý. Kdyby se na našich závodech stalo něco tragického, znamenalo by to pohromu a velmi špatnou pověst Zimního plavání jako takového. Romane, přejeme Ti hodně úspěchů v dalších závodech, sezóna ještě nekončí a věřím, že budeš na bedně i letos, stejně jako v minulé sezoně.

Vyhlášení vítězů

Technické problémy trochu zpozdily vyhlašování vítězů, ale přesto si ho všichni plavci pěkně užili. Rozdalo se celkem 12 sad medailí a pohárů. Petr Mihola si neodpustil několik svérázných bonmotů na adresu vztahu Pražanů a Brňanů, ale podle mě to bylo vtipné a vzájemnou rivalitu to nezvýšilo, stejně jsme jedna rodina, ať už jsme odkudkoli. Po vyhlášení se všichni ocenění spolu vyfotili, rozloučili a rozjeli ke svým domovům.

Děkujeme pořadatelům za pěkně připravené a zorganizované závody.

V příštím týdnu je volno. Všem doporučuji individuální trénink pro udržení nebo zvýšení výkonnosti a vytrvalosti, neboť za dva týdny pokračujeme dvěma závody. 1. v Olomouci v sobotu 21.2.2015 a 2. v Katovicích v neděli 22.2.2015, kde se koná otevřené Mistrovství Polska.

Fotogalerie Ivana Landy: