Branické ledy 2015

Aktualizováno o reportáž PrahaTV
Téměř dvě stě plavců se v sobotu 31. ledna v Praze – Braníku zúčastnilo třináctého ročníku Branických ledů, které se již počtvrté plavaly také jako Memoriál Ladislava Nicka. Na „Laďu“, nestora československého zimního plavání, který si s otužilci naposledy zaplaval právě na Branických ledech (v roce 2011), při nástupu plavci vzpomněli i s jeho synem, Ladislavem Nickem mladším. Protože je akce zabezpečena velkým počtem pořadatelů i záchranářů, mohou hned po nástupu všichni účastníci odejít proti proudu Vltavy na start svých tratí. V rychlém sledu se tak odplavaly neměřené tratě 100 a 250 metrů – a už doplavávali plavci z měřené pětistovky.

Mezi nimi byl nejrychlejším mužem nováček pořádajícího klubu, zkušený triatlonista Jiří Martinka (I.PKO Praha). Ze tří zúčastněných žen zvládla tuto trať nejrychleji Milena Fenclová (KSO Plzeň).
A už doplavávali plavci tratě 750m. Proud sice odpovídal charakteru „jen“ vody tekoucí, ale Vltava tekla natolik rychle, že se tým zkušených rozhodčích i v teplotě vzduchu na bodu mrazu musel při zachycování časů doplavávajících shluků plavců na měřených tratích zapotit. Vítězové 750ky však byli bez debat – rychlý Michal Hájek (Univerzita Brno) plaval tuto trať jen kvůli absenci potřebného otužileckého stupně, jinak by atakoval stupně vítězů i na královském kilometru. Mezi ženami však prvenstvím překvapila Sylva (Zuzka) Kouřilová (Fides Brno), která svou trať suverénně ovládla před zábřežskou nadějí Veronikou Krejčí.
Ve vodě o teplotě 4,0 °C bylo teprve podruhé v probíhající sezoně možné vyplavat si mistrovský výkonnostní stupeň. Na trati 1000m toho využilo 71 borců, z toho 15 žen. Jednoznačným králem se dle očekávání stal Rostislav Vítek (Fides Brno, čas 9.15), druhým plavcem v absolutním pořadí a současně jasně první mezi ženami skončila favoritka Renata Nováková (SCPA Pardubice, čas 10.30). V mužích na stříbrné pozici dokončil Roman Křupka (PK Zábřeh) a třetí doplaval Jakub Valníček (I.PKO Praha). V souboji o druhé místo mezi ženami zvítězila prostějovská Dana Zbořilová (TJ Haná) před třetí Andreou Kubcovou (SK Náchod).
Nejstarším účastníkem soutěže byl královéhradecký Jiří Soukup (SoHK, nar. 1927), shodně nejmladšími pak byli David Sebera (I.PKO) a Pavel Schirlo (SKNá, oba nar. 1998).

Nejúspěšnějším plavcům pak v tradičním zázemí akce předal ceny milý host, oblíbená (česko)slovenská herečka Zuzana Kronerová. Ta se mezi zimními plavci po dobu akce seznamovala spolu s dalším výborným hercem Vladimírem Javorským s otužileckým prostředím. Totiž, v chystaném novém filmu režiséra Bohdana Slámy, ve kterém bude mít „otužilectví“ podstatný význam, budou mít oba herci asi hlavní role. Zuzka otužilce pozdravila, vyjádřila jim obdiv, pod tlakem situace se přihlásila ke své otužilecké budoucnosti, …a pak už předávala ceny od hlavního partnera akce – Oborové zdravotní pojišťovny, a dále od vydavatelství Mladá fronta a od největšího výrobce neoprenových a membránových obleků v ČR a SR, firmy Agama.

Branické ledy byly zároveň posledním závodem, na kterém mohli plavci plnit limity na Mistrovství ČR ve volném způsobu, které je na pořadu v sobotu 7. února v Brně. V Praze se v této sezóně Českého poháru v zimním plavání představí plavci ještě jednou, když 28. února bude venkovní nevyhřívaný bazén Plaveckého stadionu Podolí hostit Mistrovství ČR v prsařském způsobu.


 

Videoreportáž:

Výsledky:

Výsledková listina Branické ledy 31. 01. 2015

Odkazy:
http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/tradicnich-otuzileckych-zavodu-se-zucastnilo-temer-dve-ste-lidi_331971.html#.VM8m9miG98E

Fotogalerie Petr Váňa:
http://www.petrvana.cz/index.php?album=sport/2015-branicke-ledy

Fotogalerie Pavla Zemková:
http://zemeck.rajce.idnes.cz/Branicke_ledy_31.1.2015_-_verejne_album/

Fotogalerie Jiří Kottas (Foto: Jiří Kottas, 2015)

Jeden komentář do diskuze k příspěvku
„Branické ledy 2015“

  1. Otakar Zemek napsal:

    Fotky z Branických ledů:

    http://zemeck.rajce.idnes.cz/Branicke_ledy_31.1.2015_-_verejne_album/

    Autor: Pavla Zemková