Memoriál Alfreda Nikodéma 2014

Po roce se opět sešli otužilci na Slovanském ostrově ke své nejstarší pořádané akci – Memoriálu Alfreda Nikodéma. A opět z toho byl rekord v počtu účastníků. Neopakoval se sice masivní nárůst z minulého roku, ale i tři plavci navíc stačili k tomu, aby se počítadlo aktivně se účastnících otužilců zastavilo až na hodnotě 290. Výjimečnost této zdaleka největší otužilecké akce v České republice potvrdil i fakt, že byla zařazena do projektu České unie sportu – Sportuj s námi – a hlavním partnerem akce se tak staly České dráhy.

logo_1

Sun Sun

Celkem 84 plavců se postavilo na start nejdelšího závodu na 750 metrů. Startovní pole jediné soutěžní tratě v rámci Memoriálu bylo plné velkých jmen. Vedle loňské vítězky, české reprezentantky v dálkovém plavání, Lenky Štěrbové (SCPA Pardubice) se poprvé ve Vltavě objevil i historicky nejlepší český dálkový plavec a v současnosti reprezentační trenér dálkového plavání Rostislav Vítek (Fides Brno). A právě souboj trenéra a jeho reprezentační svěřenkyně nejvíc bavil několik tisíc diváků, kteří se k Národnímu divadlu vypravili. Oba hlavní favorité závodu absolvovali dva okruhy, které trať 750 metrů tvořily, bok po boku, aby pak v cíli byla o dohmat dříve, v čase 9:18, obhájkyně vítězství Lenka Štěrbová. Na Rosťu Vítka tak zůstalo „pouze“ vítězství mezi muži. Za vítěznou dvojicí následovaly druhá a třetí žena závodu – Magda Okurková (Fides), Renata Nováková (SCPAP) – za nimi pak finišovali další medailisté mezi muži – Petr Tomášek (I.PKO Praha) a Roman Křupka (PK Zábřeh).

091Již potřetí byla zařazena i vložená soutěž O pohár starosty MČ Prahy 1, která se vyhodnocuje podle součtu pořadí třech nejlepších plavců jednotlivých oddílů, a kterou tentokrát dorazil vyhlásit přímo starosta Ing. Oldřich Lomecký. Po dvou vítězstvích brněnského Fidesu se tentokrát radoval Sport Club Plaveckého areálu Pardubice (Lenka Štěrbová, Renata Nováková, Iveta Nováková), druhý skončil Fides Brno (Rostislav Vítek, Magda Okurková, Martin Homolka), třetí místo pak bral domácí I. plavecký klub otužilců Praha (Petr Tomášek, Jakub Valníček, Tomáš Pilát).

100Novinkou byla soutěž O pohár generálního ředitele Českého rozhlasu Mgr. art. Petera Duhana. Tuto cenu získal nejvytrvalejší otužilec – tedy plavec, který na trati 750 metrů strávil nejdelší čas a zároveň se vešel do časového limitu, který, po letošní úpravě pravidel a při teplotě vody 6.4°C, byl 26 minut. Toto ocenění společně s pohárem si na své konto připsal Karel Paul z Klubu Ledních Medvědů Praha, který na zdolání předepsané tratě potřeboval 24 minut a 32 sekund. Do cíle se úspěšně dostalo všech 84 plavců přihlášených na nejdelší trať.

Po doplavání všech účastníků nejdelšího závodu se do Vltavy postupně vrhla více než dvoustovka dalších plavců, kteří absolvovali nesoutěžní tratě na 100 a 300 metrů. Byl mezi nimi i oblíbený herec Jiří Langmajer, čerstvý člen pořádajícího oddílu, který třísetmetrovou trať absolvoval společně se svým otcem Jiřím Langmajerem starším.

094Po doplavání všech účastníků Memoriálu, a nezbytném rychlém zpracování výsledků, následovalo vyhlášení vítězů, které letos premiérově probíhalo v Malém sále Paláce Žofín, který tomuto slavnostnímu aktu poskytl více než důstojnou kulisu. Nejlepší tři muži a ženy si domů odnášeli nádherné trofeje od českých sklářských mistrů ze skláren Crystal Poděbrady, které věnoval generální partner projektu ČUS Sportuj s námi, společnost České dráhy, a které jim předal zástupce ČUS JUDr. Karel Kocura. Vítězové obou kategorií pak obdrželi od dalšího významného partnera, kterým byla Oborová zdravotní pojišťovna, poukazy na wellness pobyt.

Po vyhlášení následovalo, stejně jako loni, losování tomboly ze všech aktivních účastníků. Jedinou podmínkou pro obdržení výhry byla fyzická přítomnost v sále při losování. Do tomboly letos věnovaly ceny Oborová zdravotní pojišťovna (poukazy na wellness pobyty) a firma Agama (plavecké čepice pro otužilce).

ozp agama
104Celých závodů, vyhlašování i losování tomboly se účastnil i populární herec, režisér a patron projektu ČUS Sportuj s námi Jakub Kohák, který se ujmul i role spolukomentátora při vyhlašování a losování, čímž tento akt velmi zábavně oživil. Po skončení se navíc velmi ochotně fotil se všemi zájemci z řad otužilců a dalším rozdal několik desítek autogramů, čímž přispěl k příjemné náladě svátečního odpoledne.

Poté už se plavci začali rozjíždět do svých domovů, na skupinku organizátorů zbýval úklid a nezbytné dokončovací práce na výsledcích a dalších administrativních záležitostech. A poté už za 68. ročníkem Memoriálu Alfreda Nikodéma spadla opona. Ten příští se na stejném místě uskuteční 26. prosince 2015.

P.S.: V letošní sezóně opět uspořádáme další dva závody Českého poháru v zimním plavání. Tím prvním budou Branické ledy, které se na úseku Vltavy u naší klubovny poplavou 31. ledna 2015 a tím druhým pak jeden ze dvou hlavních vrcholů otužilecké sezóny – Mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu – které bude, v sobotu 28. února 2015, již potřetí v řadě hostit venkovní nevyhřívaný bazén Plaveckého stadiónu Podolí.

Partneři 68. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma

 mcp1_znak dpov
Výsledky

Zpráva delegáta závodu

Odkazy

Reportáž České televize – Události

Reportáž TV Nova – Televizní noviny

Reportáž TV Prima – Zprávy FTV Prima

Reportáž TV Barrandov – Naše zprávy

Další videa

Fotogalerie Jaroslav Kroš

Fotogalerie Lucie Dlouhá

Fotogalerie Alexander Lichý, Martin Braun