Další úspěch na domácím Mistrovství ČR

Aktualizováno o reportáž ČT Sport – Sport v regionech.
V sobotu 1. března 2014 se znovu, po loňské úspěšné premiéře, vrátilo do Prahy Mistrovství České republiky v zimním plavání v prsařském způsobu. Závod stejně jako loni hostil venkovní padesátimetrový bazén Plaveckého stadionu Podolí a stejně jako loni byl pořádán naším klubem. Závody jsme jak po sportovní, tak po organizační stránce zvládli na velmi vysoké úrovni. Nevadila ani teplejší, cca devítistupňová, voda, na které se výrazně podepsalo teplé počasí, které letos provází celou zimu. Závody se konaly pod záštitou primátora Hlavního města Prahy RNDr. Tomáše Hudečka, Ph.D.

Praha_logoNa zahájení závodů dorazil i předseda Českého svazu plaveckých sportů Ing. Vladimír Srb, který celou soutěž uvedl svým projevem. Po něm a po vyslechnutí hymny už začaly boje přímo v bazénu.

Jako první se na trati 750 metrů představily ženy do 39 let. V této kategorii jsme měli dvě zástupkyně. Tereza Reichová si znovu po roce zopakovala zisk bramborové medaile a doplavala na trochu smolném, ale i tak výborném čtvrtém místě. Radka Srbová si pak připsala sedmou příčku.

Následovala kategorie stejně starých (mladých) mužů. Potom, co jsme loni tuto kategorii ovládli na volnostylařském i prsařském mistrovství a získali pět ze šesti možných medailí, jsme letos zaznamenali trochu ústup ze slávy. V Brně na MČR ve volném způsobu jsme zůstali bez medaile a ani v Podolí nehovořily předpoklady v náš prospěch. Proti prognózám se ale důrazně postavil Tomáš Pilát, který doplaval třetí a bral bronzovou medaili.

Za to o kategorii výše, mezi muži – masters A, jsme si dělali naděje na výraznější medailovou sbírku. Hned na začátku to ale pro náš nevypadalo nejlépe, neboť loňský Mistr ČR v této kategorii Zdeněk Tlamicha pozapomněl, že startuje v prsařském závodě a zahájil kraulovým tempem, čímž sám sebe diskvalifikoval z dalších bojů. Nicméně zůstala ještě silná dvojka Leszek Naziemiec a Jakub Valníček. A právě prvně jmenovaný, loňský Mistr ČR ještě v mladší kategorii, si připsal zlatou medaili a mistrovský titul. Hned za Leszkem doplaval i Jakub a tak náš oddíl měl po třech kategoriích už kompletní sbírku medailí. Své kolegy podpořili z devátého respektive desátého místa ještě Martin Ullwer a Josef Stolín.

Poslední sedmsetpadesátku plavala kategorie mužů – masters B. Tuto kategorii jsme, stejně jako v minulém roce, neobsadili žádným naším plavcem.

Následovala rozplavba na trati 250 metrů, do které se vešly hned čtyři různé kategorie. Mezi ženami – masters C si ještě o jedno místo oproti loňskému roku polepšila Viera Hoštáková a brala stříbro. Bohužel druhá naše medailová naděje Marie Štanglová byla diskvalifikována za nedodržení pravidel prsařského způsobu. V kategorii mužů – masters D obhájil své loňské stříbrné postavení Lubomír Valenta, třetí byl Michael Štěpán (žel letos již v barvách svého malého oddílu Sokol Kosmonosy), čtvrté místo si pak připsal Petr Kreuz. Mezi dorostenkami jsme žádnou zástupkyni neměli, mezi dorostenci nastoupil David Sebera, který chtěl odčinit loňskou diskvalifikaci. Bohužel, jeho letošní vystoupení dopadlo úplně stejně jako to loňské, když byl diskvalifikován z druhé pozice. Příští rok bude mít poslední šanci na úspěch v dorostenecké kategorii, tak snad to tentokrát již dopadne.

Následovala trať 500 metrů a jako první se na ni představily ženy – masters A. Náš oddíl zastupovala Barbora Fleissigová. Bohužel souhrou vlastního chybného počítaní a dalších vnějších vlivů svůj závod ukončila již na 400 metrech a nemohla tak být klasifikována. Na stejné trati žen – masters B jsme na startu i v cíli měli dvě zástupkyně. Alena Juřenová brala šestou příčku, Eva Havlíková sedmou.

Muži – masters C plavali taktéž pětistovku a v bazénu se za naší účasti rozhořel boj o zlatou a bronzovou medaili. Oba souboje jsme nakonec sice prohráli, ale i tak je stříbro Richarda Haan a čtvrté místo Vladimíra Koláře výborným počinem.

Poslední kategorií je stovka žen – masters D. Vlajku našeho oddílu v této kategorii výrazně pozvedla Božena Černá, nejstarší účastnice závodů, která si po loňském titulu letos připsala stříbro.

Loňských deseti medailí se nám sice nepodařilo zopakovat, ale v konečném hodnocení nás jedna zlatá, pět stříbrných a jedna bronzová opět vynesly na druhé místo v medailovém pořadí oddílů. Zcela suverénně si počínali plavci Fidesu Brno, kteří si domů odváží dvanáct cenných kovů, včetně sedmi zlatých.

Medailová tabulka:

pořadí oddíl 1. 2. 3. celkem
1. Fides Brno 7 4 1 12
2. I. PKO Praha 1 5 1 7
3. SCPA Pardubice 1 0 3 4
4. PK Zábřeh 1 1 0 2
5. Jihlavský PK 1 0 0 1
SK Náchod 1 0 0 1
7. KSO Plzeň 0 1 0 1
8. KLM Praha 0 0 1 1
Sokol Kosmonosy 0 0 1 1
Haná Prostějov 0 0 1 1

Závody se i letos konaly jako druhé kolo duatlonu, tentokrát se výkony z prsařských tratí poprvé sčítaly s časy z Mistrovství ČR v Brně. I v duatlonu jsme nakonec slavili sedm medailových umístění – zlato brali Jakub Valníček a Richard Haan, stříbro Leszek Naziemiec a bronz pak čtveřice Tomáš Pilát, Vladimír Kolář, Lubomír Valenta a Tereza Reichová.

Díky obětavosti našich členů a kvalitního sboru rozhodčích i vstřícnosti vedení podolského bazénu jsme opět dokázali uspořádat kvalitní závody v důstojném prostředí. A za rok v Podolí znovu a třeba zase o něco lépe.

Výsledky:
Mistrovství ČR – výsledky
Český pohár – výsledky
Duatlon – výsledky

Reportáž České televize – Sport v regionech

Reportáž TV Metropol