Mezinárodní plavecká štafeta se členy I.PKO na první přeplavbě Beringova průlivu

Ani přes právě vrcholící léto nemají zimní plavci nouzi o pořádné výzvy. Na začátku srpna se skupina 40 plavců ze 14 zemí světa včetně České republiky chystá na mezikontinentální plaveckou štafetu z Ruska do USA.

85 kilometrů dlouhou trať přes Beringův průliv prodlouží silné oceánské proudy pravděpodobně přes 100 kilometrů. Ledovým vlnám a vodě o teplotě kolem 3°C budou plavci čelit bez neoprénů. Žádná podobná štafeta přes Beringův průliv zatím neplavala, proto ji v případě úspěchu čeká zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Kvůli riziku podchlazení se plavci budou střídat po zhruba 20-ti minutách s 10-ti hodinovými přestávkami, každý plavec tedy absolvuje 3 až 4 úseky. Z Dežněvova Mysu na Čukotce se plavci podle předběžných plánů vydají 4. srpna. Do Cape Prince of Wales na Aljašce by měli dorazit po přibližně 40-50 hodinách plavání.

Beringův průliv

Beringův průliv

Plavci by chtěli svým obrovským organizačním i sportovním úsilím dokázat, že i přes ledovou vodu, která Rusko a Ameriku dělí, mohou vztahy mezi nimi zůstat přátelské a vřelé.

Štafety se zúčastní i dva členové I. plaveckého klubu otužilců Praha – Jack Bright z Velké Británie (který byl v předchozích letech v organizačním výboru) a Zdeněk Tlamicha jako jediný Čech.

Přejeme dobré počasí, ledovou vodu a hodně štěstí!

Více informací přímo z průběhu akce je možné sledovat na:
www.Facebook.com/BeringStraitSwim
www.icebering.com

7 komentářů do diskuze k příspěvku
„Mezinárodní plavecká štafeta se členy I.PKO na první přeplavbě Beringova průlivu“

 1. jaroslav Pac napsal:

  Tak dnes pry to ma zacit

 2. jaroslav Pac napsal:

  Tak uz to zacalo,65 plavcu ze 17 zemi by to melo do Ameriky zvladnout za 40 hodin

 3. jaroslav Pac napsal:

  Tak pry kvuli bouri museli v polovine plavbu prerusit a nasednout na nemocnicni lod Irtys

 4. jaroslav Pac napsal:

  Tak uz pry to preplavali

 5. JirkaK HK napsal:

  tak se povedlo, i když to v silném větru, bouři a vlnách o výšce až 6m nešlo a štafeta musela plavání na čas přerušit na zakotvené doprovodné lodi – námořní nemocnici Irtyš; 11. srpna v 7:32 SELČ (9:32 Moskva, 17:32 Vladivostok, ve 21:32 místního času) všichni plavci doplavali na pobřeží Aljašky, podle dostupných informací jsou v pořádku

 6. jaroslav Pac napsal:

  A nemeli bychom se prejmenovat na Prazske mroze?

 7. jaroslav Pac napsal:

  Podrobnosti o preplavani Beringova prulivu jsou na strankach Ceske noviny.cz