Jak plavali členové I. PKO Praha v zimní sezóně 2012/2013

AKTUALIZOVÁNO O ÚSPĚCHY PLAVCŮ I.PKO V SEZONĚ 2012/2013

Úspěchy plavců I.PKO v sezóně 2012 / 2013 v pdf

Hned v úvodu lze konstatovat, že letošní sezóna byla pro náš oddíl velice úspěšná. Po dlouhých letech máme opět celkového vítěze soutěže jednotlivců Českého poháru zimního plavání. Je jím Petr Tomášek, který vloni skončil jen těsně druhý. Letos se po zásluze dočkal svého premiérového prvenství. Petrovo vítězství je ještě o to cennější, že celkový počet všech v konečné výsledkové listině evidovaných plavců dosáhl rekordního čísla 580. Přitom tento znamenitý výsledek se nerodil vůbec snadno. I letos byla silná konkurence a do posledního závodu se tvrdě bojovalo. Dramatičnost Českého poháru umocňovalo též téměř po celou dobu ideální počasí, kdy bylo možné ještě i v závěru sezóny vyplavat díky stále ledové vodě mnoho bodů. Petr sice  zpočátku začal velmi dobře, ale záhy svou vedoucí pozici díky několika absencím na soutěžích ztratil. Po celou následující sezónu si prvenství naopak držela Aneta Lokajová z Univerzity Brno, pronásledována loňskou vítězkou a také zároveň jedinou Petrovou přemožitelkou Eliškou Novotnou z FIDES Brno. Na ně se až v závěru sezóny znovu dotahoval právě pozdější vítěz Petr Tomášek a bodově nedaleko za nimi skončili další člen našeho oddílu Petr Hubal a Iveta Nováková z pardubického SCPAP.

Vítězství Petra však nebylo jediným úspěchem našeho klubu v letošní sezóně. V kategorii mužů jsme získali hned všechna medailová umístění. Zlato získal celkový vítěz poháru Petr Tomášek, na stříbrné pozici skončil Petr Hubal a na bronzovém stupni Artur Kubica. Tím však skvělé výsledky našich borců zdaleka nekončí. Do nejlepší patnáctky této kategorie se propracovali na 5. místě Leszek Naziemiec, 6. Adolf Goebel, 7. Lukasz Tkacz, 10. Jack Bright, 11. Marek Grzywa a 15. příčku obsadil Tomáš Prokop.

Je příjemným zjištěním, že úspěch jsme zaznamenali i v nejmladší dorostenecké kategorii, kdy náš otužilecký benjamínek David Sebera obsadil velice pěkné druhé místo.

Ani naše ženy se nedaly zahanbit a v prvních patnácti se umístila hned čtveřice z nich. Nejblíže k medailovým příčkám měla letos na místě 6. Radmila Srbová, 7. Tereza Reichová, 8. Magdaléna Zárubová a 15. Taťána Prokopová.

Velice úspěšně bojovali i věkově zralejší veteráni a veteránky v kategoriích masters. V kategorii muži 40 – 49 let obhájil loňské prvenství Zdeněk Tlamicha a v první patnáctce ho doplnil 10. Martin Ullwer a 14. Pavel Houžvička. V ženské kategorii 7. Barbora Fleissigová a 10. Dana Tomášková.

V kategorii muži 50 – 59 let byl 14. Miloslav Klimek a v ženách se skvěle umístila na 4. místě Irena Lichá, 5. Eva Havlíková 6. Alena Juřenová, 10. Viera Hoštáková, 11. Jarmila Pokorná a 14. Jarmila Bohatová.

V kategorii muži 60 – 69 let obsadil stříbrnou příčku Richard Haan, 4. skončil Vladimír Kolář, 5. František Kosař (před Petrem Tomáškem poslední a také jediný náš vítěz tehdy ještě Československého poháru v zimním plavání – a to již v neskutečně dávné sezoně 1976/1977), 8. Miroslav Hess a 12. Petr Novák. V této kategorii jsme mezi ženami zastoupení neměli.

V kategorii nad 69 let byl jednoznačným vítězem náš 1. Michael Štěpán, 4. skončil Lubomír Valenta, 7. Oldřich Pospíšil, 12. Petr Kreuz a 13. Zdeněk Lipovský. V ženské kategorii obsadila krásné 3. místo Božena Černá a hned za ní na 4. místě Ilona Petrová.

V soutěži klubů jsme v celkovém pořadí poháru uhájili, stejně jako v minulých sezónách, druhé místo.

Zástupci oddílů při vyhlášení ČP soutěže družstev na stupních vítězů, foto Jiří Kuřina

Zástupci oddílů při vyhlášení ČP soutěže družstev na stupních vítězů, foto Jiří Kuřina

Tímto, ale výčet úspěchů našich členů zdaleka nekončí. Dalších skvělých výsledků jsme dosáhli i na dvou mistrovstvích ČR. První z nich, které se konalo 9. února 2013 v Brně na tratích 750m a 500m volným způsobem, bylo v jednotlivých věkových kategoriích pro nás přímo medailovými žněmi. V mužské kategorii získal náš klub všechna medailová umístění. Vítězem se stal Petr Tomášek a na stupních vítězů byli dále druhý Petr Hubal a třetí Artur Kubica. V mužích Masters A i letos získal titul mistra ČR Zdeněk Tlamicha. V ženách Masters B se podařilo našim ženám vybojovat druhé a třetí místo, v pořadí druhá Irena Lichá a třetí Eva Havlíková. Stejného úspěchu dosáhli v kategoriích muži v Masters C druhý Richard Haan, třetí Petr Novák a stejně tak Masters D Michael Štěpán a Lubomír Valenta

Na mistrovství ČR 2013 v prsařském způsobu premiérově konaném 3. března v bazénu v Praze – Podolí se též dařilo.  Posuďte sami. Mistrovský titul v mužské kategorii si odnesl Leszek Naziemiec a těsně za ním doplaval Łukasz Tkacz a dále 4. Adolf Goebel, 5. Artur Kubica a 7. Marek Grzywa. Ve ženské kategorii skončily těsně za medailovými umístěními 4. Tereza Reichová a 5. Radmila Srbová. V mužích Masters A si odnesl titul mistra ČR Zdeněk Tlamicha a bronzovou příčku vybojoval Pavel Houžvička. Ženy této kategorie hájila 5. místem Barbora Fleissigová. Naše ženy kategorie Masters B se za sebou seřadily od třetího místa v pořadí 3. Viera Hoštáková, 4. Irena Lichá a 5. Eva Havlíková. Stejně jako na mistrovství volným způsobem si vedli i muži v kategoriích Masters C – stříbrný Richard Haan a bronzový Vladimír Kolář – a Masters D – druhý Lubomír Valenta a za ním na třetím místě Michael Štěpán. Poslední titul mistryně ČR pro náš oddíl získala kategorii Masters D dlouholetá držitelka otužileckého praporu našeho klubu Božena Černá.

Za celou náročnou sezónu patří všem našim aktivním členům velký dík. Ať těm, kterým se letos dařilo nebo i těm, kteří nás různým způsobem podporovali v přípravě, a tak přispěli k nezbytnému kvalitnímu zázemí, bez nějž by podobných úspěchů šlo jen těžko dosáhnout.