Deset cenných kovů z domácího Mistrovství ČR

AKTUALIZOVÁNO O REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE
MČR v prsařském způsobu – výsledky
ČP v ZP Praha-Podolí – výsledky
Duatlon – výsledky
Poprvé v historii uspořádal náš oddíl jedno ze dvou Mistrovství České republiky, která se dají v každé sezóně najít v kalendáři Českého poháru v zimním plavání. Do venkovního nevyhřívaného bazénu Plaveckého stadionu Podolí se sjeli plavci z celé republiky k Mistrovství ČR v prsařském způsobu. A my jsme následně mohli slavit jak pořadatelský, tak sportovní úspěch. Teplota vody sice téměř atakovala osmistupňovou hranici, ale i tak byla například poloviční oproti přecházejícímu MČR před rokem a půl ve Slavkově. Závod se konal pod záštitou primátora Hlavního města Prahy Doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. Na konci článku naleznete reportáž České televize pro Branky, body, vteřiny.

Praha_logo

Vrchním rozhodčím závodů byl předseda Českého svazu plaveckých sportů Ing. Vladimír Srb a pod jeho dohledem se jako první do podolského bazénu ponořily ženy kategorie do 39 let na trati 750 metrů. A na rozdíl od brněnského mistrovství ve volném způsobu jsme tentokrát měli ve startovním poli své zástupkyně, konkrétně hned dvě. Byť na medaile nedosáhly, je čtvrté místo Terky Reichové a páté Radky Srbové výborným výsledkem.

Na stejné trati pak své stejně staré kolegyně následovali muži do 39 let. V této kategorii jsme v Brně brali všechny tři medaile. A byť se na startu objevil z brněnských medailistů pouze Artur Kubica, který navíc rozhodně nepatří do fan-clubu prsařského způsobu, tak to dlouho vypadalo na stejný výsledek i v Podolí. Do čela hned od startu totiž šla dvojice Leszek Naziemiec a Łukasz Tkacz, kteří se posléze mezi sebou v uvedeném pořadí rozdělili o zlato a stříbro. Za nimi pak o bronz bojoval Adolf Goebel, který ještě na 650 metrech na této příčce figuroval. V poslední stovce ale neodolal finiši Jirky Neumana z KLM Praha a dohmátl o pouhou desetinu vteřiny čtvrtý. V sezóně 2012/2013 tak do I.PKO putuje pět ze šesti možných medailí v této kategorii, které si připsalo pět různých plavců.

Další kategorií na startu byli muži – masters A na sedmsetpadesátce. V této kategorii už druhou sezónu vládne Zdeněk Tlamicha a nebylo tomu jinak ani v Podolí. Do branické klubovny tak putovala druhá zlatá a díky Pavlovi Houžvičkovi navíc i bronzová medaile.

Následovala kategorie mužů – masters B na 750 metrů. Tuto kategorii jsme bohužel neobsadili. Nicméně chvíli klidu jsme využili a oficiálně uvítali v klubu naše polské posily.

A pak už jsme se zase vrátili do bazénu. Ve společné rozplavbě žen – masters C a mužů – masters D na 250 metrů jsme měli zastoupení v mužské části a hned z toho byly dvě medaile. Medailisté z Brna Míša Štěpán a Luboš Valenta si stejný úspěch zopakovali i v Praze, jen si prohodili pořadí, takže Luboš bral stříbro a Míša bronz.

Ve společné rozplavbě dorostenců a dorostenek nás zastupoval David Sebera. Bohužel, byť doplaval druhý, medaili si domů neodnášel. Pozorní rozhodčí odhalili v jeho stylu prohřešky proti pravidlům prsařského způsobu a David byl následně právem diskvalifikován.

Následovala pětistovka žen – masters A. Zde doplavala Barbora Fleissigová na pátém místě a Danu Tomáškovou bohužel potkal stejný osud jako před ní Davida, když byla diskvalifikována.

Čekání na další medaili pro pořadatelský oddíl ukončil závod na 500 metrů žen – masters B. Viera Hoštáková, která ještě ráno zvažovala, zda na prsařský závod vůbec nastoupí, se nakonec na startu objevila a udělala dobře. Při vyhlášení se totiž za svůj výkon mohla postavit na bronzový stupínek.

Pětistovka mužů – masters C pak znamenala pro náš oddíl další dvě medaile. Stříbro bral Richard Haan a bronz Vláďa Kolář.

Na stovce žen – masters D pak nastoupila nejstarší účastnice závodů Boženka Černá a svým výkonem přidala do domácí sbírky nejenom třetí zlato, ale také jubilejní desátou medaili z tohoto mistrovství pro pořadatelský oddíl.

Tři zlaté, tři stříbrné a čtyři bronzové medaile nás zařadily na druhé místo v medailovém pořadí klubů. Stejně jako v Brně v tomto žebříčku zvítězili plavci Fidesu Brno, kteří se 12 medailemi, včetně sedmi zlatých, dokázali známý fakt, že prsařské mistrovství jim prostě sedí.

Závody se zároveň konaly jako druhé kolo duatlonu, kde se plavcům, kteří v Podolí nastoupili na prsařskou trať a zároveň plavali v říjnu ve Slavkově, sčítaly časy do konečného pořadí. Výsledky této vložené soutěže můžete stahovat na začátku článku.

Společným úsilím mnoha lidí se nám podařilo premiéru zimního plavání v pražském Podolí zvládnout na velmi dobré úrovni, kterou ocenili i účastníci závodů pozitivními komentáři. Pokud vše dobře dopadne, tak nás podolský plavecký stadion nehostil naposledy.

Děkujeme České televizi za poskytnutí reportáže.

Jeden komentář do diskuze k příspěvku
„Deset cenných kovů z domácího Mistrovství ČR“

  1. Katka napsal:

    První ochutnávka fotografíí ze závodu zde:
    https://picasaweb.google.com/kuKackaWu/Otuzilci_podoli#