Branické ledy – 11. ročník

Branické ledy – výsledky
O osmnáct stupňů vyšší oficiální teplota vzduchu oproti minulému roku přivítala plavce na naší druhé domácí soutěži – Branických ledech – které se konaly zároveň jako druhý ročník Memoriálu Ladislava Nicka. Ale ani tento rok nebyli účastníci okradeni o nějaký extrém. Zatímco loni to byl čtrnáctistupňový mráz, letos se závod odehrával vysoko nad hranicí prvního povodňového stupně na Vltavě. Extrémně rychlý tok zapříčinil, že se na start nejdelšího, kilometrového, závodu postavilo hned 90 startujících.

A mezi již uvedenými devadesáti plavci na kilometru bylo 28 z našeho oddílu. V rychlém proudu, který dostal celé startovní pole do cíle v rozmezí pouhých čtyřech minut, si nejlépe vedli a v první desítce se umístili – druhý Petr Tomášek, šestý Petr Hubal, osmý Zdeněk Tlamicha a devátý Artur Kubica.

Nejméně obsazenou tratí tentokrát byla sedmsetpadesátka, na které startovali jen ti, kterým vyplavaná otužilecká třída nepovolila přehlášení na kilometr. A tak se na startu objevilo pouze 11 startujících (+3 další, kterým to soutěžní řád neumožnil a tudíž byli diskvalifikováni). Mezi hodnocenými plavci bylo osm našich členů, kteří gentlemansky nechali do cíle nejdříve doplavat trojici „přespolních“ a následně se zařadili za nimi. Nejlépe z našich, na čtvrtém místě, doplaval Jaroslav Kolář.

Zisku otužilckých tříd nenakloněný průběh sezóny přivedl na start pětistovky hned 55 plavců, když pro většinu z nich to byla, dle litery pravidel, trať maximální možná. Díky startu jedné dorostenky se i na této trati závodilo, což přineslo I.PKO hned dvě medailová umístění. Všech 54 soupeřů (včetně dalších 19 oddílových kolegů) porazil Jakub Valníček, kterého na třetím místě doplnil Tomáš Pilát.

Dvěstěpadesátka už byla bez měření času, mezi 31 plavci na této trati bylo jedenáct našich členů včetně Martina Ullwera, který si na tuto trať v zásadě jen odskočil potom, co v rámci testování tratě absolvoval před oficiálním zahájením závodů i celý kilometr.

Nejkratší tratí byla klasicky stovka, kde mezi 14 plavci byl poměr členů a nečlenů I.PKO 11:3.

Pořádání závodu v takto rychlém proudu zapříčinilo, i přes obětavou práci rozhodčích v cíli, několik zmatků ve výsledkové listině. Naštěstí všechny námitky startujících plavců probíhaly, až na jednu, v poklidné atmosféře, což nám nakonec dopomohlo k tomu, abychom, i pomocí videozáznamů, dokázali dát výsledky do použitelného stavu.

Jedenáctý ročník Branických ledů se tak mohl uzavřít s pocitem dobře odvedené práce, kterou většina plavců pozitivně ohodnotila.

Zimní plavce bude možnost v Praze vidět v této sezóně ještě jednou. Přesně měsíc po Branických ledech, tedy 2. března 2013, uspořádáme ve venkovním 50 metrovém bazénu Plaveckého stadiónu Podolí Mistrovství ČR v zimním plavání v prsařském způsobu.