42. Setkání otužilců na Metuji

Náchod – výsledky (aktualizované)
Aktualizováno 22.1.2013 – po opravě oficiálních výsledků.
Po nezávodní akci v Pardubicích nás druhou lednovou sobotu čekal první ostrý test v roce 2013. Mrazivé počasí několik dní před závody napovídalo, že celkem 29 plavců I.PKO, kteří vyrazili do Náchoda, se tentokrát rozhodně neohřeje. A předpoklady se naplnily – sníh, vzduch pět stupňů pod nulou a voda pouhý jeden stupeň nad nulou – to byly podmínky, které na plavce čekaly. Navíc původní plány počítaly s tratí na okruhu, což se nakonec, i přes enormní snahu pořadatelů, nepodařilo realizovat a plavalo se po proudu.

Nejdelší tratí byla tentokrát sedmsetpadesátka, na které se, mezi celkem 55 plavci, představilo hned sedmnáct našich členů. Nejlepší umístění zaznamenala dvojice Petr Hubal a Artur Kubica, kterou dokázal porazit pouze trojblok brněnských dam z Univerzity a Fidesu. Ani další naši plavci na startu se nenechali zahanbit, všichni předvedli kvalitní výkony a dorazili do cíle nejtěžší trati.

Třicet dva startujících nastoupilo na druhou nejdelší trať, kterou byla pětistovka. Barvy I.PKO tentokrát hájilo osm plavců a nejlepší mezi nimi byla nejmladší členka naší výpravy Terka Reichová, kterou jen nepříznivé podmínky v probíhající sezóně zatím nepustily na delší tratě. V Náchodě brala druhé místo. Škoda jen, že téměř jistě už nebude mít možnost, aby si do kraulového Mistrovství ČR vyplavala první otužileckou třídu, a přijde tak o mistrovský závod. Všech ostatních sedm našich plavců taktéž v pořádku vidělo cíl.

Dvacet startujících si vybralo závod na 250 metrů. Všechny soupeře dokázal porazit náš Petr Novák a připsal si tak na své konto cenné vítezství. I zbývající tři naši plavci na této trati byli vidět, ve výsledcích vznikl další oddílový trojblok, když dělené třetí místo bral Lubomír Vít, pátá byla Táňa Prokopová a šestý Honza Slabý.

Nejkratší stometrovou trať obsazujeme, mimo domácí závody, výjimečně a ani tentokrát tomu nebylo jinak. Mezi 26 plavci se žádný náš člen neobjevil.

Vadou na kráse náchodských závodů byl zmatek při tvorbě výsledků. Rozhodčím na startu i v cíli se bohužel nepodařilo starty ve dvojicích v půlminutových intervalech úplně zvládnout a výsledky, i po několikerých opravách, působí trochu rozpačitě. Bohužel, intervalové starty zatím stále působí v zimním plavání problémy. Přes tento nedostatek se ale dokázali pořadatelé přenést při rozdávání cen pro vítěze. Vyhlašování bylo sice prakticky zrušeno, ale nějakou cenu si domů odvážel snad každý z nejlepších plavců (a mnozí další), diplom si odvezl klasicky každý aktivní účastník.

Z celkového pohledu jsme se opět, po Chocni, Poštorné, Praze a Pardubicích, stali, již popáté v řadě, nejvíce bodujícím oddílem, čímž si upevňujeme druhou příčku v klubové soutěži. Nejvyšší post v tomto zápolení je nám, hlavně díky teplejším závodům, prozatím zapovězen.

Kompletní výsledky můžete stahovat v úvodu tohoto článku. Fotografickou dokumentaci opět pořizoval hradecký Jirka Kuřina – prohlížet můžete ZDE.

Po volném víkendu, který nyní následuje, čeká zimní plavce podruhé cesta do Chocně, kde se, stejně jako v Pardubicích, poplave bez měření časů. A týden po Chocni už je na programu náš druhý domácí závod, když na otužilce čeká opět plavba ve Vltavě, tentokrát v okolí naší klubovny v Braníku. Poprvé v roce 2013 pak bude na programu i kilometrový závod a zároveň se uzavře kvalifikace pro Mistrovství ČR v Brně.